NASZ KONCEPCYJNY SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

Witamy w nowej erze samochodów. To przyszłość, na którą czekamy z niecierpliwością. Wiąże się z nią wiele pytań. Postaramy się odpowiedzieć na niektóre z nich.

Nadeszła era pojazdów elektrycznych

Samochód Honda Urban EV Concept, po raz pierwszy zaprezentowany na targach Tokyo Motor Show, trafi do sprzedaży w 2020 roku. Na początku przyszłego roku zaczniemy przyjmować zamówienia, dlatego już teraz warto zastanowić się nad przesiadką do samochodu elektrycznego.

Widok Hondy Urban EV Concept wykorzystującej energię odnawialną.

Czy samochody elektryczne są przyjazne dla środowiska?

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Czy samochód elektryczny rzeczywiście jest przyjazny dla środowiska, skoro korzysta z energii wytwarzanej przez elektrownie? Aby wyprodukować energię do napędzania samochodu elektrycznego, spalany jest ten sam surowiec, co w przypadku pojazdów benzynowych. Zużywa się go jednak o wiele mniej. Pojazd elektryczny nie generuje żadnych emisji, co jest korzystne dla środowiska i zdrowia ludzi, ponieważ przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczenia.

Czy baterie samochodów elektrycznych nadają się do recyklingu?

Baterie napędzające samochody elektryczne (oraz hybrydowe) można poddawać recyklingowi. Lekkie i zapewniające samochodom elektrycznym większy zasięg baterie litowo-jonowe – takie same jak te w laptopach czy telefonach komórkowych – można poddawać odzyskowi.

Czy samochody elektryczne generują emisje?

Samochód elektryczny nie ma układu wydechowego, w związku z czym należy do pojazdów zeroemisyjnych. Jest to korzystne dla środowiska miejskiego, w którym zanieczyszczenie powietrza stanowi poważny problem.

Widok Hondy Urban EV Concept.

Jakie korzyści płyną z posiadania samochodu elektrycznego?

Czy samochody elektryczne są bardziej wydajne?

Stosunek kosztu do przejechanej odległości w przypadku samochodu z napędem wyłącznie elektrycznym może wynosić nawet jedną trzecią wartości wyliczonych dla pojazdów z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Można też liczyć na korzyści podatkowe oraz znaczące dofinansowanie rządowe.

Czy kierowców samochodów elektrycznych obowiązują opłaty z tytułu zatorów komunikacyjnych?

Osoby prowadzące samochody w pełni elektryczne oraz wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe w niektórych państwach są zwolnione z opłat za wjazd do centrum miast. Podobne zasady dotyczą pojazdów hybrydowych o odpowiedniej wydajności. Aby dowiedzieć się, czy danym samochodem można wjeżdżać do konkretnych miast bez opłat, należy skontaktować się z ich władzami.

Czy samochody elektryczne wymagają oleju?

Samochody elektryczne są w zasadzie tańsze w utrzymaniu i nie wymagają zastosowania oleju. Oznacza to, że można uniknąć regularnych wizyt serwisowych, które w przypadku samochodów benzynowych są czasami kosztowne.

Czy samochody elektryczne wymagają wizyt serwisowych?

Zazwyczaj samochód z napędem wyłącznie elektrycznym składa się z następujących komponentów: silnika elektrycznego, wbudowanej ładowarki, baterii i przetwornicy. To jeden z głównych powodów, dla których serwis samochodów elektrycznych jest mniej kosztowny: w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym wymagają mniej prac konserwacyjnych. Z doświadczenia wiemy, że silniki elektryczne są bardzo niezawodne i nie wymagają dużo uwagi.

Widok wnętrza Hondy Urban EV Concept.

Jak jeździ się samochodem elektrycznym?

Jak działają samochody elektryczne?

Samochód elektryczny nie ma biegów. Stosuje się w nim napęd bezpośredni – moc wytwarzana przez silnik jest przekazywana bezpośrednio na koła. Wystarczy nacisnąć pedał gazu, a silnik elektryczny płynnie dostarczy mocy. To czyste, wydajne rozwiązanie zapewniające doskonałe osiągi przy zerowej emisji.

Czy w samochodach elektrycznych skrzynia biegów jest manualna czy automatyczna?

Samochody elektryczne nie potrzebują wielobiegowej skrzyni manualnej ani automatycznej. W przeciwieństwie do jednostek spalinowych silniki elektryczne mają bardzo szeroki zakres wysokiej mocy – pracują przy wysokich obrotach i wystarczy w nich zastosować prostą przekładnię ze stałym przełożeniem.

Czy samochody elektryczne potrzebują skrzyni biegów?

Samochody elektryczne nie mają biegów, ponieważ są napędzane bezpośrednio przez silnik elektryczny. Prędkość uzależniona jest od wymaganego przyśpieszenia. Nie jest potrzebne sprzęgło, ponieważ silnik elektryczny wytwarza moment obrotowy już od 0 obr./min.

Jaki dystans może przejechać samochód elektryczny?

Zasięg samochodów elektrycznych na drogach stale się poprawia dzięki postępom w dziedzinie baterii. Dziś samochody napędzane wyłącznie energią elektryczną mogą swobodnie przejechać ponad 100 kilometrów bez ładowania, a niektóre nowe modele zaczynają zbliżać się do 200 kilometrów.

Widok Hondy Urban EV Concept z przodu podłączonej do stacji ładowania.

Jak ładuje się samochody elektryczne?

Czy samochody elektryczne można ładować w domu?

Trzeba zainstalować w domu specjalne gniazdo oraz zaplanować podróż, aby móc doładować baterie na dłuższych trasach. Gdy samochód elektryczny informuje, że poziom energii baterii jest niski, wystarczy go podłączyć. To tak proste jak podłączenie czajnika elektrycznego.

Czy wszystkie samochody elektryczne używają takich samych ładowarek?

Nie, istnieją dwa rodzaje systemów ładowania, nazywane po prostu Typ 1 i Typ 2. Istnieją jednak rozwiązania uniwersalne, które pasują do obu. Większość samochodów elektrycznych obecnej generacji wykorzystuje standard J1772 do ładowania w sieci 110 V i 240 V. Wszystkie publiczne punkty ładowania są zgodne z tymi parametrami.

Jak zainstalować punkt ładowania samochodu elektrycznego?

Nie należy korzystać z usług lokalnego elektryka. Najlepiej jest skontaktować się z monterem odpowiednika brytyjskiego urzędu ds. pojazdów o niskim poziomie emisji. Skorzystanie z usług takiego specjalisty to gwarancja, że punkt ładowania w domu będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Ładowanie samochodu elektrycznego może trwać od 30 minut do 12 godzin. Wszystko zależy od pojemności baterii i szybkości punktu ładowania.

Co się dzieje, gdy w samochodzie elektrycznym wyczerpie się bateria?

Podobnie jak w przypadku pojazdu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, samochód zatrzyma się. Jednak właściciele samochodów elektrycznych zazwyczaj bardziej zwracają uwagę na zasięg niż kierowcy pojazdów spalinowych. Samochody elektryczne, podobnie jak benzynowe, mają wskaźnik, który informuje kierowcę o zasięgu za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych, dając mu wiele czasu na reakcję.