Deklaracja na temat wyścigu Isle of Man TT

W 1954 roku Soichiro Honda podjął wyzwanie i rozpoczął rywalizację w najbardziej prestiżowym wyścigu motocyklowym na świecie. Wierząc w potencjał swoich współpracowników, pan Honda powierzył przyszłość firmy zwycięskiej maszynie. Przeczytaj list.

Deklaracja

20 maja 1954 r.

Minęło pięć lat od momentu założenia firmy Honda Motor Co. i wciąż jestem pod wrażeniem wysiłku, jaki nasi pracownicy wkładają w rozwój firmy i realizację długoterminowych celów.

Już od najmłodszych lat jednym z moich największych marzeń było startowanie i triumfowanie w wyścigach na całym świecie za kierownicą zaprojektowanego samodzielnie pojazdu. Jednak przed rozpoczęciem rywalizacji na światowych arenach muszę zapewnić bezpieczeństwo i stabilny rozwój przedsiębiorstwa, sprowadzić wysokiej klasy maszyny i wyposażenie oraz stworzyć ponadczasowe projekty. Z tego powodu całkowicie poświęciłem się firmie i postawiłem sobie za cel wprowadzenie bezkonkurencyjnych pojazdów na rynek Japonii. W związku z tym nie dysponowałem do tej pory odpowiednią ilością czasu na rywalizację w wyścigach motocyklowych.

Niedawno otrzymałem szczegółowy raport z międzynarodowego wyścigu motocyklowego organizowanego w São Paulo, który zawiera wiele szczegółowych informacji na temat sytuacji w Europie oraz Ameryce. Dotychczas myślałem, że postrzegam świat z odpowiednią dawką realizmu i potrafię znaleźć dystans do określonych idei. Zrozumiałem jednak, że zbyt mocno skoncentrowałem się na sytuacji i rynku Japonii. Świat rozwija się w niesamowitym tempie.

Uświadomienie sobie tego faktu nie zmieniło mojej postawy — nadal jestem przekonany o tym, że mogę zwyciężać. Duch rywalizacji jest częścią mojej natury i nigdy nie pozwoli mi zrezygnować.

Teraz, gdy przedsiębiorstwo ma wdrożony pewny i efektywny system produkcyjny, mogę przystąpić do rywalizacji. W związku z tym podjąłem decyzję o udziale w serii wyścigów TT w nadchodzącym roku.

Jeszcze nigdy żaden Japończyk nie rywalizował w tym wyścigu na motocyklu wyprodukowanym w Japonii. Oczywistym jest fakt, że zwycięzca wyścigu zyska międzynarodową sławę. To samo dotyczy maszyny, która pozwoli mu bezpiecznie wywalczyć pierwsze miejsce. Oznacza to, że wygrana bezpośrednio przekłada się na liczbę zagranicznych zamówień. Właśnie z tego powodu czołowi producenci motocykli z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji angażują ogromne środki w celu odniesienia zwycięstwa.

Na przyszłoroczny wyścig przygotuję motocykl o pojemności 250 cm3 (klasa pośrednia), który będzie pełnił funkcję ambasadora firmy Honda Motor Co. w obliczu całego świata. Jestem przekonany, że motocykl jest w stanie osiągnąć prędkość ponad 180 km/h.

Zaawansowany silnik lotniczy może generować moc około 55 KM z jednego litra pojemności. Silnik mojego motocykla będzie rozwijał dwukrotnie większą moc, czyli około 100 KM z litra pojemności. Projektowanie silnika o takich osiągach to wielkie wyzwanie i konieczność zaangażowania pełnej kreatywności oraz niezwykle zaawansowanej myśli technicznej.

Motocykle stanowią wizytówkę nowoczesnego przemysłu. W związku z tym wszystkie ich podzespoły detale muszą być dopracowane do absolutnej perfekcji: silnik, opony, łańcuch, gaźniki itd. Aby to osiągnąć, należy zwrócić uwagę na każdy szczegół.

Zwracam się z tą prośbą do wszystkich pracowników!

Pokażmy potencjał firmy Honda Motor Co. całemu światu i wygrajmy najbardziej prestiżowy wyścig. Od wyniku rywalizacji zależy przyszłość firmy Honda Motor Co. Zróbmy wszystko, aby ta przyszłość była jak najlepsza. Proszę wszystkich o maksymalne zaangażowanie. Niech każdy z Was dołoży wszelkich starań, aby wykonywać swoją pracę na jak najwyższym poziomie. Miejcie świadomość, że Wasze starania mają bezpośredni wpływ na powodzenie projektu. Rozwój firmy Honda Motor Co. wynika z rozwoju pracowników, a rozwój pracowników stanowi gwarancję przyszłości firmy Honda Motor Co.

Precyzja podczas dokręcania każdej śruby i pełne wykorzystanie każdej kartki papieru — oto zachowania, które otworzą przed Wami drogę rozwoju i zapewnią rozwój firmy Honda Motor Co.

Na szczęście możemy liczyć na aktywne wsparcie kontrahentów, agentów i banków. Ponadto firma może się pochwalić stale rosnącą grupą klientów, którzy wykazują pełne zaangażowanie w tej sprawie.

Niemcy, którzy podobnie jak Japonia odbudowują przemysł z powojennych zgliszczy, doskonale rozumieją sytuację firmy Honda Motor Co. i wspierają nasze działania zmierzające ku rywalizacji.

Naszą misją jest odbudowanie prawdziwego potencjału japońskiego przemysłu i pokazanie go całemu światu. Misją firmy Honda Motor Co. jest wskrzeszenie japońskiego przemysłu.

Wygłaszając te słowa chcę podkreślić moją determinację i zaangażowanie w projekt. Jestem zdecydowany na wykorzystanie całego potencjału i całej kreatywności w stworzenie maszyny, która będzie w stanie zwyciężać w wyścigach serii TT.

Jestem przekonany, że tak się stanie.

Soichiro Honda
Prezes
Honda Motor Co., Ltd.