Zespół Honda Repsol Team na otwarcie sezonu w Katarze

16 marca 2016
Honda w Polsce

Zespół Honda Repsol Team przybył już do Kataru na wyścig otwierający sezon MotoGP 2016.

Odbędzie się on 20 marca na torze Losail. To wyjątkowe wydarzenie rozpocznie się od treningu o godzinie 19:55 w czwartek, natomiast pierwszy wyścig będzie miał miejsce w niedzielę i rozpocznie się o 21:00. Jego forma wymaga nieco innego podejścia niż w przypadku wyścigów rozrywanych w ciągu dnia.  Dodatek w postaci wprowadzenia oprogramowania  ECU oraz nowych opon francuskiego koncernu Michelin (po 7-letniej nieobecności w MotoGP), którymi zastąpiono dotychczasowego producenta ogumienia , firmę Bridgestone,  sprawia, że wyścig ten jest jeszcze większym niż zazwyczaj wyzwaniem dla członków poszczególnych zespołów biorących w nim udział. 

Test, który odbył się na tym samym torze dwa tygodnie temu pokazał, że Honda Repsol Team ma mieszane szczęście, natomiast Marc Marquez musiał stawić czoła potężnemu wyzwaniu na początku sesji, którą jednak zakończył bardzo szczęśliwie, ustanawiając jednocześnie 4 najlepszy czas okrążenia, a także zaliczając niezwykle mocny przejazd w dniu zakończenia testów. Dani Pedrosa z kolei ustanowił swój najlepszy czas już drugiego dnia, a w trakcie kolejnych zmagań niestety nie był w stanie go poprawić. 

Mimo wszystko zarówno Marc jak i Dani podchodzą do pierwszego wyścigu z pozytywnym nastawieniem i świadomością , że inżynierowie w Japonii nadal pracują nad danymi zebranymi w trakcie testów i zarówno oni, jak i cały zespół są gotowi zrobić wszystko, aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty w trakcie niedzielnych zmagań. 

 

Honda w Polsce

Marc Marquez:

„Sezon w końcu się zaczyna, a ja bardzo na to czekałem. Gdy przyjechaliśmy tu dwa tygodnie temu , zrobiliśmy duży krok na przód pod koniec sesji dzięki zmienionym ustawieniom motocykla, na którym czułem się naprawdę swobodnie. Szczególnie dobrze było podczas ostatniego przejazdu, który miał miejsce w dość późnych godzinach wieczornych, a na torze zaczynała się już osadzać rosa.

To jest bardzo pozytywne z punktu widzenia wyścigu, nawet jeśli nie osiągnęliśmy punktu, w którym chcieliśmy się znaleźć, bo nadal mieliśmy pewien margines na poprawki w kwestii ustawień motocykla. Losail może nie jest najbardziej korzystny w sezonie dla naszego motocykla, ale w przeszłości wygraliśmy tutaj i zajęliśmy miejsce na podium jeżdżąc na RC213V, a zatem będziemy walczyć o jak najlepszy rezultat w niedzielę.

W tym roku istnieje kilka zmiennych, które nie są dla nas do końca przewidywalne takich jak np. zużycie opon na całym dystansie wyścigu oraz funkcjonalność motocykla z zastosowaniem nowej elektroniki. Mimo to Honda nigdy nie przestaje ciężko pracować , i jest to ważne zarówno dla mnie jak i dla całego zespołu. Tak więc jestem nastawiony pozytywnie i z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie!”

Honda w Polsce

Dani Pedrosa:

„Jadę do Kataru z pozytywnym nastawieniem , nawet jeśli podczas testów nie wszystko wypadło satysfakcjonująco. Zrobiliśmy pewne postępy jeśli chodzi o elektronikę, ale nadal musimy popracować nad konfiguracją podwozia i oponami. Mam nadzieję, że niektóre sprawy pójdą lepiej w porównaniu do wyników z testu.  Nadal nie jesteśmy tam, gdzie  chcielibyśmy się znaleźć , ale ważne jest pozytywne nastawienie, bo dzięki wielu zmianom, które zostały wprowadzone w tym roku oczekuję, że będzie większa równowaga sił pomiędzy zawodnikami , przynajmniej na początku.

Losail nie jest moim ulubionym torem, ale tutaj udało mi się zająć miejsce na podium pięciokrotnie, a zatem musimy pozostać skupieni i pracować nad poprawą konfiguracji motocykla i być gotowi po to, aby jak najwięcej czerpać z tego, co już mamy i w ogóle z całej sytuacji.”  

Honda w Polsce