Czym jest hamowanie odzyskowe i w jaki sposób działa?

Hamowanie odzyskowe to prosty i skuteczny proces wykorzystywany przez samochody hybrydowe do ładowania akumulatorów. Dowiedz się, co to jest, jak działa i jakie jest jego znaczenie dla pojazdów hybrydowych. 

Definicja hamowania odzyskowego

Hamowanie odzyskowe to proces, w którym niewykorzystana energia uwalniana podczas hamowania jest odzyskiwana i wykorzystywana do uzupełnienia energii w samoładującym się akumulatorze litowym pojazdu hybrydowego.

Energia kinetyczna, która się zwykle marnuje w procesie hamowania, jest zamieniana na energię elektryczną i powraca do akumulatora, co umożliwia jej późniejsze wykorzystanie.

Dlaczego normalne hamowanie powoduje stratę energii?

Hamowanie działa na zasadzie tarcia. Wciśnięcie pedału hamulca powoduje zaciśnięcie się zacisków hamulcowych na tarczach, co generuje tarcie i spowalnia koła. W tym procesie powstaje również energia kinetyczna. Wytworzona w ten sposób energia się marnuje, gdy rozprasza się w postaci ciepła. Właśnie z tego powodu w sportach motorowych można czasem zobaczyć tarcze hamulcowe rozgrzane do czerwoności.

Ciepło wytwarzane podczas normalnego hamowania to zmarnowana energia. W tym miejscu pojawia się hamowanie odzyskowe.

Proces hamowania odzyskowego: krok po kroku

Hamowanie odzyskowe jest wymuszane przez nacisk kierowcy na pedał hamulca:

• Silnik elektryczny w samochodzie hybrydowym lub elektrycznym może pracować w dwóch kierunkach - do przodu i do tyłu.
• Obrót do przodu napędza koła, a obrót do tyłu ładuje akumulator.
• W momencie wciskania pedału przyspieszenia pojazd jedzie do przodu.
• Wciśnięcie pedału hamulca powoduje przestawienie silnika elektrycznego w tryb pracy do tyłu.
• Gdy silnik obraca się do tyłu, wytwarza również energię elektryczną, która przepływa z powrotem do akumulatora.

Ilustracja hamowania odzyskowego

Hamowanie odzyskowe działa najlepiej w trybie jazdy "zatrzymywanie/jazda", gdy pedał hamulca jest lekko wciskany.

Samoładujące się pojazdy z napędem hybrydowym nie wymagają zewnętrznego ładowania. To ułatwia eksploatację pojazdu, ponieważ kierowca nie musi się martwić o dostępność punktu ładowania przed wykorzystaniem całego zapasu energii.

System hamowania odzyskowego ładuje akumulator Twojej hybrydy za darmo; za każdym razem, gdy prowadzisz samochód, poprawiasz ekonomikę zużycia paliwa hybrydy poprzez wykorzystywanie energii elektrycznej akumulatora.

Jakie samochody wykorzystują hamowanie odzyskowe?

Hamowanie odzyskowe jest cechą charakterystyczną samochodów elektrycznych i samoładujących się pojazdów hybrydowych. Jest wykorzystywany do uzupełniania, a nie do pełnego ładowania, akumulatorów elektrycznych w elektrycznych układach napędowych tych pojazdów. Wykorzystujemy tę technologię w kilku naszych modelach:

Honda e

Wielokrotnie nagradzana Honda e to pierwsza Honda z napędem elektrycznym i akumulatorem zaprojektowana i sprzedawana w Europie.

Nostalgiczna stylistyka modelu została unowocześniona dzięki najnowszym technologiom wspomagającym kierowcę, wyrafinowanemu i eleganckiemu wnętrzu oraz oszałamiającym osiągom napędu elektrycznego. Model oferuje wyjątkową zwinność i zwrotność w mieście, nie emitując spalin.

Honda CR-V

Pełna hybryda na nowoczesnym podwoziu SUV-a, dostępna z napędem na dwa lub cztery koła. Zaawansowany układ napędowy e:HEV zapewnia niski poziom emisji spalin, dużą oszczędność paliwa i niezrównaną moc.

Honda CR-V jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów na świecie; najnowsza generacja modelu jest przestronna, nowoczesna, opływowa i wydajna.

Honda HR-V

Zaprojektowana od podstaw Honda HR-V to kompaktowy i sportowy crossover SUV klasy premium, który korzysta z zaawansowanego hybrydowego układu napędowego e:HEV.

Oznacza to niską emisję spalin, wysoką oszczędność i, w przeciwieństwie do wszechstronnej hybrydy, prawdziwą autonomię elektryczną. Zapewnia wyjątkowe właściwości jezdne, które może zapewnić tylko pojazd marki Honda. Fotele Magic Seats sprawiają, że jest to najbardziej pojemny i wszechstronny SUV w swojej klasie.

Honda Jazz

Nowa Honda Jazz to pełna hybryda w dwóch różnych stylach: elegancki i wyrafinowany Jazz hatchback oraz sportowy Jazz Crosstar, dedykowany dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Dzięki technologii Hondy e:HEV gama zapewnia imponującą ekonomikę, niską emisję spalin i elektryczny układ napędowy o rewelacyjnych parametrach.