Przewodnik po kontrolkach ostrzegawczych i symbolach w zestawie wskaźników w samochodach Hondy

Wszyscy to znamy — nagle w zestawie wskaźników zaczyna migać żółta lub czerwona lampka ostrzegawcza. Zadajemy sobie wtedy paniczne pytanie: „co to znaczy?”.

Jeśli nie masz pewności, co oznacza dany symbol ostrzegawczy, nie martw się — w tym miejscu objaśnimy wszystkie symbole w zestawie wskaźników, które trzeba znać. Symbole te są wyświetlane w większości samochodów Hondy, w tym w najnowszych modelach Civic, CR-V, e, Jazz i HR-V.

Dla ułatwienia symbole te można traktować niczym sygnalizację świetlną: 

Zielona lampka ostrzegawcza — te lampki ostrzegawcze dostarczają jedynie informacji, np. o włączeniu układu.

Pomarańczowy symbol ostrzegawczy — gdy zapali się taka lampka, trzeba podjąć interwencję. Jeśli jest to problem wymagający spojrzenia fachowca, warto niezwłocznie umówić wizytę w warsztacie.

Czerwona lampka ostrzegawcza — gdy w zestawie wskaźników zapali się czerwona kontrolka, należy jak najszybciej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu.

Czerwone kontrolki ostrzegawcze i symbole w zestawie wskaźników

Kontrolka ostrzegawcza układu ABS

Lampka układu ABS

Zapalenie się kontrolki układu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania (ABS) oznacza, że układ nie działa prawidłowo. W takim przypadku należy zaprzestać dalszej jazdy, ponieważ w razie gwałtownego hamowania może dojść do poślizgu.

Lampka układu automatycznego utrzymania hamulca

Układ automatycznego utrzymania hamulca jest włączony, ale może być nieaktywny. Szczegółowe informacje znajdują się w punkcie „Lampka automatycznego utrzymania hamulca”.

Lampka ostrzegawcza akumulatora

Akumulator i układ ładowania

Każdy samochód ma akumulator — tak benzynowa Honda Jazz, jak i całkowicie elektryczna Honda e. Zapalenie się lampki ostrzegawczej akumulatora może oznaczać, że akumulator zbliża się do kresu żywotności. Należy go wtedy jak najszybciej sprawdzić w profesjonalnym punkcie.

Symbol układu kierowniczego ze wspomaganiem elektrycznym

Układ kierowniczy ze wspomaganiem elektrycznym

Ta lampka ostrzegawcza zapala się w razie problemu ze wspomaganiem układu kierowniczego w samochodzie. Może oznaczać problem z pompą lub nieszczelność, dlatego stanowczo należy oddać pojazd do warsztatu.

Symbol chłodzenia silnika

Układ chłodzenia silnika

Pojawienie się tego symbolu ostrzegawczego może wskazywać niski poziom płynu chłodzącego albo zatkanie powodujące przegrzewanie. Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, odszukaj zbiornik płynu chłodzącego w komorze silnika i sprawdź, czy poziom nie jest poniżej minimalnego.

Ostrzeżenie o oleju silnikowym

Ciśnienie oleju silnikowego

Gdy zapali się ta kontrolka, należy wyłączyć silnik i sprawdzić poziom oleju (instrukcja obsługi zawiera szczegółowy opis procedury, z którego w razie potrzeby można skorzystać). Jeśli poziom oleju jest niższy od minimalnego, należy go uzupełnić.

Symbol ciśnienia oleju z wykrzyknikiem

Ciśnienie oleju silnikowego (z wykrzyknikiem)

Jeżeli przy włączonym silniku świeci symbol pojemnika z olejem i widać na nim wykrzyknik, oznacza to, że poziom oleju powinien sprawdzić specjalista.

Symbol ostrzegawczy otwartych drzwi

Otwarte drzwi

Jeśli w trakcie jazdy pojawi się ten symbol, zatrzymaj się bezzwłocznie, ponieważ któreś drzwi pojazdu są otwarte.

Symbol hamulca postojowego lub ręcznego

Kontrolka hamulca postojowego (ręcznego) i układu hamulcowego

Na postoju: Zaciągnięty hamulec postojowy. Lampka zgaśnie po 30 sekundach od zatrzymania pojazdu.

Podczas jazdy: Jeśli lampka zapali się w trakcie jazdy, natychmiast zatrzymaj pojazd, ponieważ może występować niedobór płynu hamulcowego albo doszło do usterki układu hamulcowego.

Symbol pasa bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa

Ten symbol ostrzegawczy przypomina kierowcy, a czasem także pasażerowi siedzącemu z przodu, o konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa na czas jazdy.

Kontrolka układu zwiększającego bezpieczeństwo

Układ zwiększający bezpieczeństwo

Lampka ostrzegawcza układu SRS zapali się po wyłączeniu poduszki powietrznej. Należy jak najszybciej zająć się tym problemem, ponieważ w razie wypadku poduszki powietrzne się nie aktywują.

Pomarańczowe kontrolki ostrzegawcze i symbole w zestawie wskaźników

Symbol adaptacyjnych amortyzatorów

Kontrolka systemu adaptacyjnych amortyzatorów

Zapalenie się tej lampki ostrzegawczej może oznaczać problemy z zawieszeniem.

Inteligentny ogranicznik prędkości

Inteligentny ogranicznik prędkości

Po naciśnięciu przycisku regulowanego ogranicznika prędkości zapali się ta lampka, a pojazd nie będzie mógł przekroczyć zadanej prędkości.

Funkcja Auto Stop

Wskaźnik funkcji Auto Stop

Jeżeli samochód jest wyposażony w funkcję Auto Stop (np. Honda CR-V), to po załączeniu biegu jałowego silnik benzynowy się wyłączy, tak, aby oszczędzać paliwo. Zielony kolor lampki ostrzegawczej oznacza, że układ działa prawidłowo. Kolor pomarańczowy wskazuje usterkę.

Kontrolka systemu monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach ostrzeże, jeśli wykryje samochód po którejkolwiek stronie Twojego pojazdu. Symbol pojawi się na odpowiednim lusterku bocznym i może mu towarzyszyć dźwięk alarmowy.

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej to dodatkowy środek bezpieczeństwa ułatwiający innym kierowcom zobaczenie Twojego samochodu w ciągu dnia. Obecność tego symbolu oznacza, że światła zostały włączone.

Filtr cząstek stałych w silniku diesla

Filtr cząstek stałych w silniku diesla

Samochody z silnikami wysokoprężnymi posiadają filtry, które wychwytują szkodliwe cząstki stałe. Jeśli w zespole wskaźników zapali się ta lampka ostrzegawcza, w celu oczyszczenia zapchanego filtra jedź z prędkością co najmniej 60 km/h do czasu, aż lampka zgaśnie. Jeśli lampka zapali się ponownie dodatkowo z wykrzyknikiem, być może trzeba wymienić filtr.

Lampka ostrzegawcza silnika

Silnik ma wiele czujników związanych z układem wydechowym. Ten symbol ostrzegawczy może się pojawić z wielu powodów, dlatego profilaktycznie należy jak najszybciej oddać samochód do warsztatu.

System ostrzegania przed kolizją

System ostrzegania przed kolizją

Ten układ współpracuje z systemem ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu i powoduje załączanie hamulców w razie wykrycia zagrożenia. To właśnie wtedy zapala się lampka.

Niski poziom paliwa

Niski poziom paliwa

Zapalenie się lampki ostrzegawczej poziomu paliwa stanowi dla kierowcy informację, że należy zatankować. W zbiorniku nadal jest paliwo, ale niedużo. Zazwyczaj kontrolka zapala się, gdy w zbiorniku zostało niecałe 10% paliwa.

Świece żarowe

Świece żarowe

Ta kontrolka zapala się tylko w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Sygnalizuje ona nadmierne zużycie świec żarowych, które pomagają uruchomić pojazd w niskich temperaturach. Jeśli lampka świeci podczas jazdy, prawdopodobnie trzeba wymienić świece.

System ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu

System ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu

Jeśli samochód jest wyposażony w system ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu, ta lampka poinformuje kierowcę, że pojazd nieplanowo opuszcza swój pas ruchu.

Pomarańczowa lampka hamulca postojowego

Lampka hamulca postojowego i układu hamulcowego (pomarańczowa)

Ten wskaźnik zapala się w przypadku problemu z układem elektrycznego hamulca postojowego. Jeżeli cały czas świeci, nie używaj hamulca postojowego (w samochodzie z ręczną skrzynią zaparkuj na biegu, w samochodzie ze skrzynią automatyczną ustaw przełożenie P).

Wskaźnik układu zasilania

Wskaźnik układu zasilania

Informuje, że wystąpił problem z układem zasilania pojazdu elektrycznego lub systemem ładowania przez wtyczkę. Oddaj samochód do warsztatu.

Wskaźnik gotowości

Wskaźnik gotowości

Wskaźnik gotowości zapala się, gdy pojazd jest gotowy do jazdy, jak np. w całkowicie elektrycznej Hondzie e.

Symbol światła przeciwmgielnego tylnego

Światło przeciwmgielne tylne

Ta lampka ostrzegawcza informuje, że tylne światła przeciwmgielne są włączone.

System przypominania o przeglądzie

System przypominania o przeglądzie

Świecenie tej lampki ostrzegawczej oznacza, że w samochodzie należy wykonać rutynowy przegląd — albo tylko wymianę oleju i filtrów, albo pełny serwis. Warsztat potwierdzi zakres wymaganych prac.

System dostępu bezkluczykowego

System dostępu bezkluczykowego

Jeśli Twoja Honda jest wyposażona w system dostępu bezkluczykowego, świecenie tej lampki może oznaczać problem z układem rozruchu uruchamianym przyciskiem.

Ostrzeżenie o ciśnieniu w oponach

Ciśnienie w oponach

Kontrolka ciśnienia w oponach zapala się bardzo często. Wskazuje, że w jednej z opon za bardzo spadło ciśnienie. Gdy lampka się zapali, sprawdź ciśnienie we wszystkich oponach — instrukcja obsługi podaje prawidłowe wartości.

Układ kontroli stabilności

Układ kontroli stabilności

Ta lampka ostrzegawcza jest montowana we wszystkich nowych Hondach. Wchodzi w skład systemu, który pomaga zapobiegać poślizgowi kół. Jeśli lampka świeci, być może wyłączono układ VSA albo trzeba sprawdzić pojazd w warsztacie.

Poziom płynu do spryskiwaczy

Poziom płynu do spryskiwaczy

Ten znak oznacza zazwyczaj, że należy uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Jazda z brudną przednią szybą może być niebezpieczna, dlatego należy dbać o odpowiedni zapas płynu w zbiorniku.

Zielone symbole w zestawie wskaźników

Tempomat

Tempomat adaptacyjny

Ta lampka powinna się zapalić po włączeniu tempomatu adaptacyjnego.

Tryb ECON

Tryb ECON

Tryb ECON wprowadzono w celu dodatkowego zredukowania zużycia energii przez pojazd. Naciśnięcie tego przycisku spowoduje zmaksymalizowanie energooszczędności pojazdu poprzez wyregulowanie różnych elementów, takich jak układ klimatyzacji.

Wskaźnik EV

Wskaźnik EV

Zapala się na kilka sekund, gdy tryb zasilania jest włączony, a samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym, nie spalinowym.

Wskaźnik trybu EV

Wskaźnik trybu EV

Zapala się po przełączeniu trybu zasilania do pozycji włączenia w samochodzie pracującym w trybie EV.

Przednie światła przeciwmgielne

Przednie światła przeciwmgielne

Ta lampka się zapala się po włączeniu przednich świateł przeciwmgielnych.

Lampka włączenia świateł

Lampka włączenia świateł

Ten symbol ostrzegawczy pojawia się po włączeniu świateł. Zniknie po wyłączeniu świateł.

Kierunkowskaz

Kierunkowskaz

Kiedy używasz kierunkowskazów, strzałka odpowiadająca wybranemu kierunkowi będzie świecić na zielono. Zwykle słychać też odgłos cykania.

Niebieskie symbole na desce rozdzielczej

Automatyczne światła drogowe włączone

Lampka automatycznych świateł drogowych

Światła drogowe włączają się automatycznie po wykryciu słabego oświetlenia w otoczeniu.

Światła drogowe włączone

Światła drogowe włączone

Ta lampka przypomina, że światła drogowe są włączone.