Co robić podczas długich podróży z dziećmi

Poznaj sześć pomysłów na to, jak uszczęśliwić najmłodszych uczestników podczas długiej podróży samochodem, w tym podpowiedzi, gdzie się zatrzymać i co spakować.

Już dojechaliśmy? To słowa, przed którymi drży każdy rodzic. Zabawianie młodych pasażerów w trakcie długiego wyjazdu nie musi być męką. Poznaj sześć prostych pomysłów na uprzyjemnienie podróży całej rodzinie.

Chłopiec grający na tablecie podczas podróży

1. Pobierz programy, gry i filmy

Bez względu na to, czy w oparciach foteli znajdują się ekrany, czy też dzieci mają własne tablety, ściągnij przed podróżą ich ulubione filmy i materiały.

Gry, filmy, aplikacje i audiobooki to wygodny sposób na podtrzymanie zainteresowania przez kilka godzin. Zainstaluj je na urządzeniach swoich dzieci. Zrób to w wieczór przed wyjazdem, tak aby nie marnować danych komórkowych na strumieniowe przesyłanie w dzień. Tablet z dyskiem 256 GB pomieści około 8 godzin filmów w wysokiej rozdzielczości. 512 GB wystarczy nawet na najdłuższe podróże/

Konsole do gier od lat uprzyjemniają spędzanie czasu w domu. Obecnie na rynku istnieją znacznie bardziej zaawansowane modele konsol, na których działają różne gry zabawowe oraz edukacyjne, polegające na rozwiązywaniu problemów. Wszystkie nadają się świetnie do użytku poza domem.

2. Drogowe bingo

Wszyscy znamy grę „Widzę coś, co się zaczyna na literę...", ale można ją też przekształcić w drogowe bingo. Wykonaj karty z rzeczami, które można zobaczyć podczas drogi. Wygrywa osoba, która pierwsza skompletuje linię lub wszystkie pola.

Wybierz rzeczy, które można zobaczyć lub usłyszysz w trakcie jazdy, takie jak różnokolorowe samochody, rodzaje pojazdów lub nazwy marek na stacjach benzynowych, dźwięki takie jak klakson samochodu, zauważenie psa lub gatunki zwierząt na polu. Podnieś stawkę za pomocą kilku prostych nagród, takich jak smakołyki lub przekąski.

3. Czas na rysowanie

Możesz zaufać dzieciakom i wręczyć im kredki oraz podkładkę albo zorganizować specjalne flamastry wodne, które nie zostawiają znaków. Mają takie wyposażenie, mogą ćwiczyć kreatywność poprzez samo wyglądanie przez okno.

Rysowanie może zająć maluchy na długi czas albo tak je zmęczyć, że zasną. Dla utrzymania porządku warto z tyłu zamocować stolik podróżny albo tacę na foteliku dziecka.

4. Kto jest obok?

Stoisz w korku? Wszyscy to znamy. W takich okolicznościach bardzo dobrze sprawdzi się gra „Kto jest obok”.

1. Wszyscy szybko wyglądają przez okno, aby zobaczyć, kto się obok nich znajduje (po chwili odwróćcie wzrok, nie chcecie przecież, aby Was przyłapali na gapieniu się).

2. Kiedy już zobaczysz, kim jest Twój sąsiad, wymyśl dla niego historię.

3. Nadaj mu zabawne imię, przypisz śmieszny głos i wymyśl, dokąd jedzie.

5. Sesja zdjęciowa

Dokądkolwiek się wybierasz, zawsze warto mieć z sobą aparat fotograficzny. Jeżeli dzieci mają smartfony lub tablety, zachęć je do robienia zdjęć widoków z podróży.

Po dotarciu mety porównaj zdjęcia — albo wymyśl różne wyzwania. Może to być na przykład liczba sfotografowanych różnych zwierząt albo rodzajów samochodów (poleć wyłączenie lamp błyskowych).

Co spakować na rodzinną wycieczkę

1. Przekąski

Przekąski i smakołyki są niezbędne w każdej podróży, ponieważ mogą istotnie podnieść na duchu wygłodniałych i zmęczonych pasażerów.

Użyj pudełka z przekładkami w środku, a każdą przegródkę wypełnij smaczną przekąską, taką jak słodycze, chipsy, herbatniki i owoce. Dzięki temu samochód pozostanie schludny i czysty. Ne trzeba się też będzie tak często zatrzymywać w przydrożnych punktach obsługi.

2. Poduszki i koc

Jeśli wybierasz się w długą podróż i planujesz wyruszyć we wczesnych godzinach rannych lub jechać przez całą noc, jest bardzo prawdopodobnie, że dzieci będą chciały się zdrzemnąć. Spakuj poduszkę podróżną i mały koc, aby było im wygodnie.

3. Dobra książka

Dobra książka to proste i skuteczne rozwiązanie, które może zapewnić maluchom rozrywkę podczas długiej podróży. Przygotuj jakąś nową lekturę albo zachęć do przypomnienia sobie dawnego hitu. Uważaj tylko, aby nie dostały choroby lokomocyjnej.

4. Podstawowe wyposażenie

Zapewnienie dzieciom rozrywki na czas podróży jest bardzo ważne, ale trzeba też spakować różne niezbędne wyposażenie. Oto ich spis:

• Leki/opaski na chorobę lokomocyjną

• Chusteczki nawilżane (do mycia rąk)

• Woda

• Krem do opalania

• Zapasowe wygodne ubrania

• Apteczka