JAZDA I PIELĘGNACJA SAMOCHODU HYBRYDOWEGO

Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości Hondy z napędem hybrydowym e:HEV, trzeba po prostu dobrze poznać jego cechy i funkcje.

Żadnych gwałtownych reakcji

Przesiadka z samochodu benzynowego lub wysokoprężnego na hybrydowy nie oznacza konieczności zmiany stylu jazdy. Nasz układ hybrydowy e:HEV zapewnia osiągi wystarczające z zapasem w każdej sytuacji, ale łączy je z niskim zużyciem paliwa i ograniczeniem emisji CO2 typowymi dla tej inteligentnej technologii.

Płynna jazda

Poznaj dobrze elementy sterujące i wyświetlacz informacyjny kierowcy. Ekran można skonfigurować tak, aby pokazywał chwilowe zużycie paliwa w trakcie jazdy. Dzięki temu będziesz na bieżąco wiedzieć, na ile skutecznie wykorzystujesz napęd hybrydowy. Można także wyświetlać przepływ mocy między silnikami elektrycznym i benzynowym w trakcie przełączania między trybami elektrycznym, hybrydowym i spalinowym oraz ilość energii odzyskiwanej dla akumulatora wysokonapięciowego. 

Odzyskiwanie energii  

Kiedy samochód hybrydowy jedzie wybiegiem lub zwalnia, jego silnik elektryczny i prądnica wspólnie odbierają energię kinetyczną, przekształcają w energię elektryczną i oddają do akumulatora. Takie zachowanie jest powszechnie nazywane „trybem odzyskiwania energii”. W układzie hybrydowym Hondy poziom odzyskiwania można regulować, identycznie jak w samochodach z napędem czysto elektrycznym. Pociąganie lewego łopatkowego wybieraka umieszczonego za kierownicą wzmacnia efekt odzyskiwania w zakresie od 1 do 4. Układ ogranicza również korzystanie z hamulców, wydłużając w ten sposób żywotność klocków i tarcz hamulcowych.

Przycisk trybu Econ

Econ: naciśnij, aby zużywać jak najmniej paliwa

Przycisk z napisem ECON maksymalizuje paliwooszczędność Hondy z napędem hybrydowym e:HEV. Automatycznie dostosowuje reakcje silnika do nacisku na pedał przyspieszenia i zmienia nastawy układu klimatyzacji.

Przycisk Sport

Sport: naciśnij, aby uzyskać najdynamiczniejsze przyspieszanie

Jeśli chcesz uzyskać maksymalną moc i najdynamiczniejsze przyspieszanie, wybierz tryb Sport, w którym układ hybrydowy e:HEV najszybciej reaguje na polecenia.

Wyświetlacz jazdy ekonomicznej

Korzystanie z wyświetlacza jazdy ekonomicznej

Przedstawia ikonę samochodu umieszczonego wewnątrz okręgu. Im płynniej i efektywniej udaje Ci się jechać, tym mniej ikona przesuwa się wewnątrz okręgu. Kiedy po zakończeniu podróży wyłączysz silnik, zobaczysz swój wynik cyklu jazdy w postaci ikon liści. Im więcej liści na ekranie, tym sprawniej udało Ci się operować układem hybrydowym.

Przyciski trybu napędu elektrycznego

Wybór trybu jazdy EV (napęd elektryczny)

Jedną ze sprytnych umiejętności samochodu hybrydowego jest zdolność pracy (w określonych warunkach) wyłącznie na akumulatorze. Tryb elektryczny można też włączać samemu, naciskając przycisk EV widoczny obok przycisku zmiany biegów. W zależności od modelu, stanu naładowania akumulatora i położenia pedału przyspieszenia układ może działać do prędkości ok. 40 km/h.

Widok z tyłu z boku na Hondę CR-V Hybrid

Pielęgnacja samochodu hybrydowego

Honda poinformuje Cię, że potrzebuje wizyty w serwisie. System przypominania o przeglądzie z wyprzedzeniem pokaże na wyświetlaczu informacyjnym kierowcy liczbę dni, w ciągu których należy dokonać okresowego przeglądu. Dowiesz się również, jakiego rodzaju przegląd jest konieczny: wymiana oleju silnikowego, filtra itd.

Pięć prostych zabiegów, które można wykonywać we własnym zakresie:
1. Sprawdzaj i uzupełniaj płyn do spryskiwaczy
2. Pilnuj prawidłowego ciśnienia w oponach
3. Sprawdzaj poziom oleju silnikowego za pomocą miarki
4. Sprawdzaj poziom płynu chłodzącego silnik i przemiennika napięcia
5. Pilnuj prawidłowego poziomu płynu hamulcowego

1. Jak sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy w samochodzie hybrydowym

Z pomocą instrukcji obsługi Hondy odszukaj wlew zbiornika płynu do spryskiwaczy. Zazwyczaj znajduje się on w komorze silnika. Otwórz pokrywkę. Jeśli nie widzisz płynu, wymieszaj wodę z koncentratem w proporcjach odpowiednich dla warunków pogodowych, a następnie ostrożnie wlej roztwór do zbiornika, uważając, aby go nie rozlać. Gdy zbiornik napełni się po brzegi, zamknij pokrywkę, a następnie maskę silnika.

2. Reguluj ciśnienie powietrza w oponach

Honda zaleca kierowcom sprawdzanie ciśnienia powietrza w oponach samochodu co najmniej raz w miesiącu oraz przed dłuższymi wyjazdami. Prawidłowe ciśnienie dla konkretnego modelu jest podane w tabelce po wewnętrznej stronie ramy drzwi kierowcy. Używając manometru dostępnego na stacji obsługi lub kupionego na własny użytek (to niedrogie, podstawowe urządzenia), sprawdź, czy ciśnienie we wszystkich oponach pasuje do zalecanych wartości uwzględniających rozmiar opony, liczbę pasażerów i ilość bagażu.

3. Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego w samochodzie hybrydowym

Podobnie jak zwykły samochód napędzany benzyną lub olejem napędowym, hybryda ma silnik spalinowy, którego kondycja zależy od jakości oleju. Dlatego zalecamy sprawdzanie poziomu oleju przy każdym tankowaniu paliwa.

Najlepiej zrobić to kilka minut po wyłączeniu silnika. Instrukcja obsługi Hondy pokazuje umiejscowienie miarki w komorze silnika. Weź papierowy ręcznik, wyjmij miarkę i wytrzyj jej końcówkę do czysta. Następnie włóż z powrotem do silnika i ponownie wyjmij. Sprawdź, czy olej sięga między kreski wskazujące poziom minimalny i maksymalny.

4. Pilnuj poziomów płynu chłodzącego silnik i przemiennik częstotliwości

Płyn chłodzący służy do utrzymywania właściwej temperatury silnika i przemiennika napięcia we wszystkich warunkach eksploatacji. Podobnie jak w przypadku oleju silnikowego, poziom płynu chłodzącego należy sprawdzać przy każdym tankowaniu paliwa, najlepiej kilka minut po wyłączeniu silnika. Instrukcja obsługi Hondy pokazuje umiejscowienie zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego oraz zbiornik wlewu płynu chłodzącego przemiennik napięcia. W obu zbiornikach z boku znajdują się kreski wyznaczające poziom minimalny i maksymalny, i płyn powinien być widoczny między nimi.

5. Pilnuj poziomu płynu hamulcowego

Podobnie jak w przypadku oleju silnikowego i płynu chłodzącego, sprawdzaj poziom płynu hamulcowego przy każdym tankowaniu paliwa, kilka minut po wyłączeniu silnika. Instrukcja obsługi Hondy pokazuje umiejscowienie zbiornika wyrównawczego płynu hamulcowego. Podobnie jak pozostałe zbiorniki, ma on z boku linie oznaczające poziomy minimalny i maksymalny, a płyn hamulcowy powinien być widoczny między nimi.