Najnowszy humanoidalny robot ASIMO debiutuje w Europie

Opracowany przez Hondę, humanoidalny robot ASIMO nowej generacji świętował dziś w Brukseli swój europejski debiut.

Nowy ASIMO, którego ostatecznym celem jest pomoc człowiekowi, wyróżnia się kilkoma istotnymi ulepszeniami na tle swojego poprzednika. Nowy robot jest bardziej inteligentny, ma sprawniejsze dłonie (umie otworzyć butelkę z napojem i przelać jej zawartość do kubka, a także wykonywać znaki w języku migowym) oraz potrafi szybciej biegać,
w tym także do tyłu, bardziej płynnie wchodzić i schodzić ze schodów,
a nawet skakać.

Wprowadzone zmiany przybliżają Hondę do stworzenia robota, który będzie z powodzeniem wykorzystywany w środowisku domowym, służąc pomocą wszystkim potrzebującym.

W wyniku badań Hondy nad robotami zdolnymi do podejmowania decyzji, ASIMO zdobył nowe umiejętności, dzięki którym może na bieżąco dostosowywać swoje zachowanie do sytuacji w bezpośrednim otoczeniu.

ASIMO

Większa inteligencja

  • ASIMO potrafi teraz rozpoznawać twarze i głosy wielu osób mówiących w tym samym czasie.
  • ASIMO może przerwać wykonywanie bieżącego działania i zmienić swoje zachowanie, aby dostosować się do intencji innej osoby. Robot potrafi na przykład przewidzieć kierunek, w którym będzie podążała dana osoba i błyskawiczne obrać inną drogę, aby uniknąć kolizji, jeśli ścieżki ruchu ASIMO i tej osoby miałyby się przeciąć.

Większe możliwości fizyczne

  • ASIMO potrafi biec z prędkością 9 km/h (o 3 km/h szybciej od poprzednika).
  • ASIMO potrafi również biec do tyłu, skakać i podskakiwać na jednej nodze.

Większe możliwości wykonywania zadań

  • Nowy ASIMO posiada zaawansowane, wysoce funkcjonalne wielopalcowe ręce.
  • W połączeniu z układem rozpoznawania obiektów, wielopalcowa ręka pozwala nowemu ASIMO na wykonywanie zadań wymagających dużej zręczności, jak na przykład podnoszenie szklanej butelki i odkręcanie nakrętki czy też trzymanie miękkiego papierowego kubka, do którego zostanie nalana woda, bez zgniecenia go.
  • ASIMO potrafi teraz wykonywać znaki w języku migowym (japońskie i amerykańskie).

UNI-CUB β (beta)

Dziś w Europie debiutuje także urządzenie osobistej mobilności UNI-CUB β (beta), wyposażone w opracowane przez Hondę systemy - wielokierunkowego koła napędowego oraz kontroli równowagi - stanowiące podstawę badań nad dwunożnymi robotami.

Wprowadzone przez Hondę rozwiązania umożliwiają łatwe przemieszczanie się we wszystkich kierunkach, przy czym jadący musi jedynie pochylić górną część ciała w celu przemieszczenia środka ciężkości.

ASIMO

Honda - po raz pierwszy w Europie - demonstruje nowego ASIMO, który jest wynikiem zaawansowanych prac japońskiej firmy nad humanoidalnymi robotami

powiedział Satoshi Shigemi, główny inżynier, ASIMO.

ASIMO poprzedniej generacji prezentował niebywałą płynność ruchów i dużą prędkość poruszania się. Nowy ASIMO oferuje wyższą sprawność pod względem mobilności, wykonywania zadań
i interakcji z ludźmi, przybliżając Hondę do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest stworzenie robota zdolnego nieść pomoc ludziom w potrzebie.

Europejski debiut

Europejski debiut nowego ASIMO oraz urządzenia UNI-CUB β miał miejsce podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ASIMO Studio w Brukseli. ASIMO Studio pełni rolę centrum komunikacji Hondy Robotics w Europie.

Zobacz film