Czy hybrydy się opłacają? Zalety samochodów hybrydowych

Dowiedz się więcej o zaletach samochodów hybrydowych, od oszczędności związanych z zużyciem paliwa po korzyści podatkowe.

W 1999 roku staliśmy się pierwszym producentem samochodów oferującym pojazdy hybrydowe w Europie. Z pasją dzielimy się korzyściami płynącymi z jazdy hybrydowej, niezależnie od tego, czy chodzi o oszczędności na paliwie i podatkach, czy o zmniejszenie wpływu na środowisko.

 

Łącząc praktyczność silnika spalinowego z korzyściami płynącymi z redukcji emisji, jakie daje energia elektryczna, jazda samochodem hybrydowym ma wiele zalet w porównaniu z samochodem z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. 

Zalety samochodów hybrydowych

Aby pomóc Ci dowiedzieć się, czy hybryda jest odpowiednią opcją dla Ciebie, zebraliśmy kluczowe informacje, które warto rozważyć.

Zużycie paliwa

Ponieważ hybrydy korzystają z dwóch źródeł energii, do ich napędu potrzeba mniej paliwa niż w przypadku tradycyjnego samochodu. W przypadku krótszych, wolniejszych cykli jazdy hybryda będzie korzystać głównie z energii elektrycznej.

Oznacza to, że pełny zbiornik paliwa wystarcza na dłużej, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Na przykład, Honda HR-V może przejechać nawet 460 mil na pełnym baku.

Niższy poziom emisji spalin

Samochody hybrydowe i elektryczne zostały wprowadzone w celu zwalczania negatywnego wpływu, jaki wywierają na środowisko pojazdy napędzane olejem napędowym lub benzyną. Silniki spalinowe emitują dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane, w tym metan i podtlenek azotu. Ponieważ samochód hybrydowy jest częściowo zasilany energią elektryczną, będzie emitował mniej zanieczyszczeń niż pojazd napędzany wyłącznie benzyną.

Wyniki testów różnią się, ale przeciętny samochód z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym emituje od 39 do 41 ton CO2. Hybrydy emitują zazwyczaj około 33 tony.

Doskonałe osiągi bez konieczności podłączania do gniazdka

O ile nie wybierzesz hybrydy typu plug-in, nie będzie konieczności szukania stacji ładowania przed całkowitym rozładowaniem pojazdu. Samoładująca się hybryda zapewnia zalety samochodu z napędem elektrycznym bez ryzyka, że kiedykolwiek zabraknie Ci energii.

Hybrydy wykorzystują proces zwany hamowaniem odzyskowym do ładowania akumulatora, wykorzystując energię wytworzoną podczas hamowania. Zamiast marnować i rozpraszać energię w postaci ciepła, system ponownie ją wykorzystuje do częściowego ładowania akumulatora.

Według testów przeprowadzonych przez Which?, samochody hybrydowe zapewniają lepszą ekonomię zużycia paliwa niż samochody z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Łącząc statystyki testów przeprowadzanych w warunkach miejskich i na autostradach, hybrydy oferują ekonomię na poziomie 53,2 mili/galon, samochody z silnikami wysokoprężnymi 46,8 mili/galon, natomiast samochody z silnikami benzynowymi plasują się na ostatnim miejscu, umożliwiając przejechanie przeciętnie 41,9 mili/galon.

Korzyści podatkowe

Posiadanie samochodu hybrydowego oznacza płacenie niższego podatku drogowego niż w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym. Pojazdy tego typu są klasyfikowane jako samochody na "paliwo alternatywne", a stawki podatkowe są o 10 funtów rocznie niższe niż stawki obowiązujące dla pojazdów benzynowych o tej samej emisji CO2.

Dla kierowców samochodów służbowych oszczędności są jeszcze większe, ponieważ mniejsza emisja CO2 przez hybrydę oznacza niższy próg podatku od świadczeń rzeczowych.

Korzyści z pojedynku

Samochody hybrydowe oferują doskonałe połączenie zalet silników spalinowych i elektrycznych. Napęd elektryczny zapewnia cichą, bezemisyjną pracę przy prędkościach miejskich.

Przy wyższych prędkościach jazdy samochód dysponuje mocą tradycyjnego silnika spalinowego, i tak jak w przypadku konwencjonalnego samochodu, można szybko zatankować paliwo i kontynuować długą podróż.

Doskonałe osiągi

Dzięki swojej niezawodności, niższym kosztom eksploatacji i mniejszej liczbie modeli na rynku, samochody hybrydowe oferują mniejszy spadek wartości niż samochody z silnikami spalinowymi.

Ponieważ samochody hybrydowe wykorzystują energię elektryczną przy niższych prędkościach, silnik spalinowy zużywa się w mniejszym stopniu. Również hamulce działają dłużej - nie muszą pracować tak intensywnie, ponieważ system hamowania odzyskowego pomaga spowolnić samochód.

Jaki samochód? Przeanalizowano ponad 7000 różnych marek i modeli i odkryto, że pojazdy zelektryfikowane zachowują średnio 47% swojej wartości po trzech latach i przejechaniu 30 000 mil.

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Jeśli nie jesteś gotowy na pojazd z napędem elektrycznym, hybryda może być doskonałym rozwiązaniem, które oferuje większość korzyści bez zmiany sposobu jazdy.

Przykładowo układ napędowy Honda i-MMD Hybrid stosowany w samochodach hybrydowych zapewnia wydajne działanie, a samochód przełącza się pomiędzy napędem elektrycznym i spalinowym w zależności od prędkości jazdy; takie rozwiązanie zapewnia optymalną dynamikę, oszczędność paliwa i niższy poziom emisji spalin.