Techniki jazdy samochodem hybrydowym obniżające zużycie paliwa

Hybrydowe układy napędowe Hondy plasują się wśród najbardziej innowacyjnych i efektywnych rozwiązań tego typu spotykanych na drogach, pomagając kierowcom oszczędzać na paliwie oraz kosztach eksploatacji, równocześnie zapewniając świetne osiągi.

Ale zużycie paliwa nie zależy jedynie do tego, co zamontowano pod maską.

Bardzo duże znaczenie ma również styl jazdy. Wiedza o tym, jak optymalnie użytkować hybrydę, czyli jak przygotować ją do drogi czy w jaki sposób nią jeździć, może sprawić ogromną różnicę.

Poniżej przyglądamy się kilku prostym, praktycznym poradom i technikom służącym obniżeniu zużycia paliwa, tak abyś mógł jak najdalej zajechać swoją hybrydową Hondą.

Widok z tyłu na Hondę Jazz Hybrid zaparkowaną przed kawiarnią

1. Starannie zaplanuj trasę 

Jeśli na chwilę zapomnisz o roli, jaką masz do odegrania jako kierowca, trasa i pora dnia w podróży mogą znacząco wpływać na zużycie paliwa w każdym samochodzie. Zaplanowanie trasy biegnącej głównymi drogami o dobrej nawierzchni, poza godzinami szczytu, na pewno przyczyni się do zmniejszenia spalania.

Zbliżenie na tylną oponę

2. Przygotuj samochód do drogi 

W swojej Hondzie z napędem hybrydowym e:HEV regularnie sprawdzaj stan opon. Odpowiedniego ciśnienia powietrza zapewni optymalne poruszanie się pojazdu po drodze. Ciśnienie powietrza jest podane w instrukcji obsługi pojazdu, a dodatkowo także na naklejce przy drzwiach kierowcy lub po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. Należy je sprawdzać przy zimnych oponach. Ponadto w miarę możliwości staraj się nie traktować samochodu jako podręcznego składzika. Usuwaj z niego przedmioty, których akurat nie używasz, takie jak spacerówka dla dziecka czy bagażnik lub kufer dachowy.

Widok z boku na zaparkowaną Hondę Jazz i kobietę otwierającą drzwi

3. Przeznacz odpowiednio dużo czasu 

Nikt nie lubi być pospieszany w tym co akurat robi, i to samo dotyczy jazdy. Jeśli zaplanujesz odpowiednio dużo czasu na podróż, wystarczy Ci jazda z umiarkowaną prędkością, przy której samochód zużywa mniej paliwa.  

Zbliżenie na kobietę wyglądającą przez otwarte okno samochodu

4. Okna otwarte czy zamknięte?

Czy otwarcie okien zwiększa opór powietrza, a tym samym zużycie paliwa? Doświadczenia najbardziej ekonomicznie jeżdżącego kierowcy na świecie pokazują, że nie. W 2015 roku Fergal McGrath przejechał standardową Hondą Civic Tourer 1.6 i-DTEC przez wszystkie 24 kraje Unii Europejskiej. Osiągnął średnie zużycie ok. 2,81 l/100 km, ustanawiając tym wynikiem nowy rekord Guinnessa. Pokonał ok. 13,5 tys. km, w temperaturach sięgających 40°C. Stwierdził, że bardziej ekonomiczne było otwieranie okien niż włączanie klimatyzacji. Ale zrozumiemy, jeśli jednak wolisz komfort powietrza schłodzonego i osuszonego przez układ klimatyzacji!

Zbliżenie na wyświetlacz jazdy ekonomicznej

5. Trzy grafiki pomagające optymalniej jeździć samochodem hybrydowym Hondy

Czy wiesz, że Honda z napędem hybrydowym e:HEV ma trzy pomysłowe funkcje, które na bieżąco przekazują Ci informacje zwrotne o stylu jazdy?  Pierwsza z nich to komputer pokładowy, który może wyświetlać chwilowe zużycie paliwa lub średnią uzyskaną w całej podróży. Komputer jest dostępny w interfejsie informacyjnym kierowcy, do którego obsługi służą dwa wygodne przyciski na kierownicy. Honda z napędem hybrydowym e:HEV ma również wyświetlacz jazdy ekonomicznej. To prosty wskaźnik graficzny w postaci ikony samochodu umieszczonej w okręgu. Im bliżej środka okręgu udaje Ci się utrzymywać ikonę, tym płynniejsza i efektywniejsza jest Twoja jazda. A kiedy podróż dobiegnie końca i wyłączysz samochód, na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawi się wynik cyklu jazdy w postaci szeregu ikon liści. Im więcej ikon, tym bardziej ekonomiczna była Twoja jazda.

Zbliżenie na mężczyznę siedzącego za kierownicą

6. Staraj się jeździć maksymalnie płynnie

Tajemnica jak najniższego zużycia paliwa w Hondzie z napędem hybrydowym e:HEV jest taka sama, jak w każdej innej Hondzie: jedź płynnie i stabilnie. Pedał gazu traktuj łagodnie. Niepisana zasada mówi, aby nigdy nie wciskać go bardziej niż do połowy, tak aby przyrost prędkości odbywał się płynnie i stabilnie. Korzystaj z opisanych wyżej graficznych wskaźników informacji, które pomagają obniżać zużycie paliwa.

Zbliżenie przycisku trybu napędu Econ

7. Używanie trybu jazdy Econ

Honda z napędem hybrydowym e:HEV oferuje trzy tryby jazdy: Napęd elektryczny, Napęd hybrydowy i Napęd silnikiem spalinowym. Przełączanie między nimi odbywa się automatycznie. Tryb ECON dodatkowo pomaga oszczędzać paliwo. Automatycznie dostosowuje reakcje silnika do nacisku na pedał przyspieszenia i zmienia nastawy układu klimatyzacji, tak aby samochód pracował najbardziej ekonomicznie.  

Zbliżenie na mężczyznę siedzącego za kierownicą

8. Wyreguluj ustawienie łopatki zwalniania

Za kierownicą, ukryta przed widokiem użytkownika, znajduje się łopatka wybieraka zwalniania. Ta pomocna funkcja pozwala kierowcy kontrolować tempo wytracania prędkości po puszczeniu pedału przyspieszenia poprzez dostosowanie siły działania układu hamowania regeneracyjnego. Po Przesunięciu dźwigni do ustawienia maksymalnego samochód będzie intensywnie zwalniał bez używania pedału hamulca, a uwalniana energia mocniej doładuje akumulator układu hybrydowego.

Tylko w modelu CR-V Hybrid

Honda Jazz i Honda Crosstar jadące obok siebie

9. Miej oczy szeroko otwarte 

Zwracając uwagę na otoczenie, bacząc na potencjalne zagrożenia i starając się przewidzieć zamiary innych kierowców, zwiększysz swoje bezpieczeństwo i jakość prowadzenia. Patrz daleko przed siebie, odczytuj sytuację na drodze i staraj się jak najlepiej przewidywać wydarzenia, tak aby jazda była maksymalnie płynna.