Świat Hondy

Bohaterowie dziedzictwa firmy Honda

Starszy model Hondy Civic z profilu.
Starszy model Hondy Civic z profilu.
Honda Civic z przodu w plenerze.
Honda Civic z przodu w plenerze.

Nasza Duma: rozpoczęcie produkcji modelu Civic w latach 70. XX wieku. 10 generacji później, codziennie prawie 2000 osób kupuje nowy egzemplarz.

Przewiń

Logo marki Honda

Samochody, dzięki którym zaistnieliśmy.

„O firmie świadczą nie jej pracownicy lub historia, ale jej produkty”. Soichiro Honda

Na czterech kołach

Honda, lata 60-te.

Czy wiesz, że nasz pierwszy samochód, model T360, był pojazdem ciężarowym? Jednak nasz drugi samochód, model S500, przyspieszał bicie serca: był to mały, dwumiejscowy roadster osiągający niewiarygodną prędkość obrotową silnika 9500 obr./min oraz prędkość na drodze do 130 km/h — była to wersja pojazdu koncepcyjnego S360 przeznaczona do jazdy po drogach. Od niezależnego zawieszenia do silnika z podwójnym wałkiem rozrządu, model ten był bardziej zaawansowany od uznanych rywali.

Efekt Hondy

Początkowo sprzedaż była niewielka, ale samochody Honda pojawiły się na mapie — po sprzedaży ponad 100 000 modeli T360 nadszedł czas na prawdziwy przełom w konstrukcji samochodów osobowych Honda: model N360. Mini Honda o maksymalnej atrakcyjności — mikro cud, który otworzył drogę dla naszej gwiazdy lat 70. ubiegłego wieku, modelu Civic...

Model T360

W latach 60. XX wieku naszym pierwszym samochodem był pojazd ciężarowy. Był to ogromny sukces dzięki sprzedaży ponad 100 000 sztuk.

Ciężarówka Honda z lat 1960-tych.
Honda S500 z przedniej perspektywy.

Piękny samochód wyścigowy Honda S500, dzięki któremu nasza firma została od razu zauważona.

Mocne trio

Honda, lata 70-te.

Pierwsza Honda Civic, widok z przodu.

Pierwsza Honda Civic była błyskotliwie zaprojektowanym samochodem dopasowanym do swoich czasów.

Szalone lata 70. XX wieku. W latach 70. XX wieku Honda osiągnęła ogromny sukces. Wprowadziliśmy do sprzedaży nasz najbardziej popularny samochód wszechczasów — model Civic, genialne arcydzieło, które podbiło cały świat. Samochód ten podbił w szczególności rynek amerykański, ponieważ znacząco wyróżniał się na tle dostępnych tam powolnych i paliwożernych pojazdów.

Niezrównana sprzedaż

Czterdzieści sześć lat później sprzedano już ponad 24 milionów egzemplarzy modelu Civic, flagowego modelu Hondy, który co roku kupuje 700 000 klientów. Sukces modelu Civic w latach 70. wykreował zapotrzebowanie na większy samochód Hondy, dlatego opracowaliśmy model Accord. Wprowadziliśmy do oferty wersję 2+2 coupe o nazwie Prelude. To również był nasz duży sukces. A to zaledwie początek naszej działalności...

Honda Accord z tyłu.

Wkrótce po modelu Civic zaprezentowaliśmy model Accord, kolejny pojazd marki Honda produkowany do dziś.

Obfite lata osiemdziesiąte

Honda, lata 80-te.

To była era dużych fryzur, szerokich barków i wysokich obrotów. Nasz zadziorny model Honda CRX 1.6i-16 był małą sensacją, dzięki której świat poznał tajniki konstrukcji silników VTEC. Obecnie jest to nowoczesny klasyk. Nieustannie wprowadzaliśmy innowacje. Model Honda Civic Shuttle był jednym z pierwszych na świecie pojazdów MPV, doskonałym do przewożenia osób.

Narodziny legendy

Wprowadziliśmy do oferty nowy luksusowy model o nazwie Legend. W Stanach Zjednoczonych uruchomiliśmy nową markę w celu jego sprzedaży: Acura — była to pierwsza na świecie japońska marka klasy premium. Zaprojektowaliśmy także Hondę dla Europy: rodzinny hatchback Concerto. Stał się on tak popularny, że szybko podjęliśmy decyzję o jego produkcji na miejscu.

Technologia VTEC

W latach 80. XX wieku po raz pierwszy użyto silnika o zmiennych fazach rozrządu (Variable Valve Timing) w samochodzie użytkowym.

Concerto był typowym modelem Hondy dla Europy i pozwolił stworzyć ważną część naszej relacji z BL.

Ikony lat dziewięćdziesiątych

Honda, lata 90-te.

Honda NSX w plenerze górskim.

Model NSX był naszym pierwszym supersamochodem, który na zawsze zmienił cały sektor pojazdów sportowych.

Od lat marzyliśmy o stworzeniu supersamochodu o wysokich osiągach. W nowej dekadzie stało to się rzeczywistością: niesamowity model NSX sygnowany przez Ayrtona Sennę był na tyle świetny, że nasi europejscy konkurenci musieli powrócić do desek kreślarskich. Stąpaliśmy jednak twardo po ziemi, przewidując zmianę trendu na pojazdy typu SUV i wprowadziliśmy na rynek inteligentny i kompaktowy model CR-V. Dziś jest to najbardziej popularny SUV na świecie.

Narodziny Hondy Type R

W latach 90. XX wieku zaprezentowaliśmy naszą linię pojazdów o wysokich osiągach oznaczoną symbolem R (od ang. Racing) i modele, takie jak Civic Type R i Accord Type R, do których później w roku 1999 dołączyła Honda S2000 roadster. Był to prezent, jaki zrobiliśmy sobie na 50. urodziny firmy, który przypomniał jednocześnie o oryginalnym modelu S500.

Honda S2000 z przedniej perspektywy.
Honda Civic Type R z przodu.

Obecnie Honda Civic Type R jest nadal ozdobiona czerwonym logo „H” firmy Honda, które jednoznacznie określa jej wyścigowe DNA.

Honda mistrzem przestronności

Honda, lata 2000-czne.

Historia produkcji małych samochodów przez firmę Honda sięga lat 60. XX wieku. W roku 2002 jeszcze raz udowodniliśmy naszą niezrównaną kreatywność. Nowy model Jazz był małym samochodem rodzinnym z przestrzenią dorównującą samochodom rodzinnym. Zamontowaliśmy zbiornik paliwa pod przednimi fotelami, zyskując więcej miejsca z tyłu pojazdu. Następnie w pełni wykorzystaliśmy tę przestrzeń dzięki opracowaniu nowych foteli Magic Seat, które można złożyć do przodu, przechylić i przesunąć w dół. Fotele jeszcze nigdy niebyły równie praktyczne. Dla kierowców, którzy potrzebowali dużo miejsca, ale nie chcieli poświęcać osiągów zaproponowaliśmy model Honda Stream — połączenie sportowego coupé i uniwersalności MPV.

Większa przestrzeń

Nigdy nie przestaliśmy marzyć, więc stworzyliśmy Hondę FR-V, samochód do przewozu większej liczby osób: ponieważ sześć foteli jest lepszych niż pięć, a przemyślane wnętrze pozwoliło uniknąć kompromisów pomiędzy przestrzenią dla pasażerów i bagażnikiem. W przeciwieństwie do tego Honda Insight ma tylko dwa miejsca, ale nikomu to nie przeszkadza. Był to pierwszy samochód hybrydowy sprzedawany w Europie, który znacznie wyprzedzał swój czas.

Tylna część wnętrza Hondy Jazz z opuszczonymi fotelami Magic Seats.

Kto powiedział, że niewielkie samochody muszą być ciasne? Składane fotele w przestronnym modelu Jazz zostały tak dobrze przemyślane, że nazwaliśmy je Magicznymi.

Honda Jazz na wybrzeżu.

Nasz mały samochód miejski oszołomił wszystkich zaskakująco przestronnym wnętrzem.

Odrodzeni pionierzy i prawdziwi bohaterowie

Od 2010 do dzisiaj.

Pierwsza Honda HR-V, widok z przodu.

Model HR-V pierwszej generacji zyskał miano „maszyny przyjemności”.

Bardzo szybko przystąpiliśmy do rewolucji pojazdów SUV. Być może nawet zbyt wcześnie. Nasz model HR-V z 1999 roku zyskał bardzo pochlebne opinie. Minęło 10 lat do momentu, gdy wprowadziliśmy jego nową generację. Po odświeżeniu modelu w roku 2015 rynek był gotowy, a współczesna wersja HR-V stała się jednym z najlepiej sprzedających się małych pojazdów SUV na świecie.

Superszybkość

Do obecnych czasów dostosowaliśmy także supersamochód NSX, projektując go jako hybrydowe arcydzieło. Naszym obecnym bohaterem jest Honda Civic Type R o mocy 320 KM, król wśród przednionapędowych hot-hatchy. Ponieważ, jak mawiał nasz założyciel Soichiro: „wszyscy mamy prawo do naszych szalonych marzeń”.

Najnowsza Honda NSX z przodu.

Najnowszy model NSX, podobnie jak jego oryginał, zmienia dzisiaj reguły gry. Zdumiewająca wydajność i w pełni elektryczne zasilanie.