Jak czyścić i dezynfekować samochód

Od mniej więcej roku wszyscy bardziej regularne myjemy ręce i staranniej sprzątamy wokół siebie, ale kiedy równie skrupulatne traktowanie otrzymało wnętrze Twojego pojazdu?

Ryzyko zarażenia się koronawirusem z brudnych powierzchni jest nikłe, ale mimo wszystko istnieje. Dodatkowo w ten sposób często przenoszą się inne wirusy, na przykład grypy. Dlatego utrzymywanie czystości wnętrza samochodu jest zdecydowanie polecane ze względów zdrowotnych, szczególnie jeśli używa go więcej niż jedna osoba.

Warto czyścić wnętrze przed przekazaniem samochodu innemu kierowcy lub pasażerom oraz po obecności w nim osoby wykazującej objawy koronawirusa.

Oto jak dbać o bezpieczeństwo poprzez czyszczenie i dezynfekowanie samochodu.

Podstawowe czyszczenie

Aby środek dezynfekujący działał, musi wejść w bezpośredni kontakt z wirusem. Kurz i błoto to uniemożliwiają, dlatego pierwszym krokiem czyszczenia jest usunięcie widocznego brudu. Za pomocą suchej, czystej ściereczki z mikrofibry przetrzyj deskę rozdzielczą i drzwi, w tym wszystkie szczeliny między panelami oraz ich narożniki. Następnie odkurzaczem usuń brud z siedzeń, konsoli środkowej i wykładziny podłogowej. Wyjmij dywaniki podłogowe (uważaj na plastikowe spinki, które je mocują), co umożliwi dotarcie do zabrudzeń zebranych przy brzegach. Najwygodniej byłoby użyć ręcznego odkurzacza zasilanego akumulatorem lub z gniazdka 12V w samochodzie, ale lepiej użyć większego, mocniejszego odkurzacza, zasilanego z normalnej sieci energetycznej.

Co należy zdezynfekować?

Należy przetrzeć wszystkie miejsca, których mogli dotykać kierowca i pasażerowie, a także te miejsca, gdzie mogły spaść kropelki z kaszlnięć i kichnięć. Dobrze zacząć od sporządzenia listy miejsc, które trzeba wysprzątać, a następnie metodycznie postępować według niej:

Parts to clean

Jakie środki czyszczące należy stosować?

Zalecamy, aby nie używać wybielacza ani domowych środków czyszczących, ponieważ mogą one zawierać amoniak. Zabiją wszystkie drobnoustroje czające się we wnętrzu samochodu, ale mogą również spowodować uszkodzenie i przebarwienia powierzchni.

Skutecznym środkiem do usuwania brudu oraz niszczenia bakterii i wirusów może się okazać roztwór łagodnego mydła i ciepłej wody. Skórzane fotele wymagają bardziej specjalistycznej opieki: trzeba użyć odpowiedniego środka do czyszczenia skóry, a następnie dodatkowo środka pielęgnacyjnego.

Ściereczki z mikrofibry skutecznie usuwają kurz i zanieczyszczenia zarówno na sucho, jak i po nawilżeniu, a można je stosować z większością środków czyszczących. Po użyciu wypierz je w pralce, ale nie dodawaj zmiękczacza tkanin.

Obecnie można kupić gotowe produkty do dezynfekowania układu wentylacji i klimatyzacji w samochodzie. Wystarczy uruchomić silnik, ustawić klimatyzację w tryb recyrkulacji, a następnie nacisnąć przycisk na puszce, zamknąć drzwi i poczekać, aż puszka się opróżni, a środek odkażający „zaparuje” wnętrze. Jednak aby te środki działały skutecznie, wnętrze musi być czyste.

Niezależnie od wybranej metody noś jednorazowe rękawiczki, a w trakcie pracy unikaj dotykania twarzy i oczu. Rękawiczki można zdjąć i wyrzucić dopiero po zakończeniu czyszczenia oraz zrobieniu porządku z butelkami, brudnymi ściereczkami itd. Jeśli czyścisz samochód, w którym znajdowała się osoba ze zdiagnozowanym koronawirusem, warto założyć maskę i okulary. Po zakończeniu czyszczenia umyj ręce.

Wskazówki przydatne przy czyszczeniu

Używając płynów do czyszczenia wnętrza samochodu — niezależnie od tego, czy jest to specjalny środek czyszczący, czy też zwykłe mydło rozpuszczone w wodzie — trzeba uważać, aby nadmiernie nie namoczyć wnętrza. Zbyt duża ilość płynu nie tylko ogromnie wydłuży czas schnięcia wnętrza, ale spowoduje, że elementy sterujące staną się śliskie, a nawet może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki. Najlepiej nanosić płyn na ściereczkę, a nie bezpośrednio na elementy samochodu. Wtedy będziesz mieć dość roztworu, aby skutecznie wyczyścić powierzchnie, ale bez niebezpiecznego nadmiaru.

Podczas czyszczenia wnętrza przedniej szyby trudno się dostać do jej dolnej części, która styka się z deską rozdzielczą. Profesjonaliści zajmujący się sprzątaniem samochodów mają na to specjalne rozwiązanie. Otóż obracają się tyłem do szyby, po czym sięgają dłonią do tyłu. W ten sposób mogą dotrzeć do samej krawędzi szyby.

Problemem może być usuwanie kurzu z małych szczelin przy nawiewach i przełącznikach, ale i na to jest prosta rada. Użyj po prostu czystego, suchego pędzelka. Z kolei do usuwania utrwalonego brudu na chropowatych powierzchniach deski rozdzielczej i uchwytów użyj starej szczoteczki do zębów.

Uzyskaj profesjonalną pomoc

Profesjonaliści pracujący na przykład u dealerów i w wypożyczalniach samochodów używają maszyn do dezynfekcji, które czyszczą wszystkie elementy wnętrza ozonem lub biocydami. Obecnie specjalistyczne firmy oraz niektórzy dealerzy oferują usługi dezynfekcji pojazdów, nie trzeba więc wykonywać tych mozolnych czynności samemu.

* To jedynie zalecenie, a efekty mogą zależeć od istniejących warunków i innych czynników.