Jak działają samochody hybrydowe?

Samochód hybrydowy (HEV) jest napędzany silnikami elektrycznym i spalinowym, pracującymi oddzielnie lub razem. 

Połączenie różnych źródeł energii sprawia, że samochody hybrydowe emitują mniej spalin niż samochody konwencjonalne, a ponieważ zużywają mniej paliwa, mogą być tańsze w eksploatacji. 

Istnieją pewne techniczne różnice między układami hybrydowymi różnych producentów, dlatego poniżej zamieszczamy tylko ogólny przewodnik po różnych typach i sposobie ich działania. 

Istnieją trzy główne rodzaje pojazdów hybrydowych:

Alt

Łagodne hybrydy

W łagodnej hybrydzie silnik zawsze napędza samochód, ale jest wspomagany akumulatorem, na przykład w trakcie przyspieszania. Ten zastrzyk mocy z akumulatora odciąża silnik spalinowy, a energia, która normalnie zostałaby utracona podczas hamowania, służy do ładowania akumulatora (samoładowanie).

Łagodne hybrydy to najprostsze rozwiązanie, dlatego zysk w postaci niższego zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń jest w większości sytuacji mniejszy niż przy innych hybrydach.

Alt

Pełne hybrydy

Zaletą pełnych hybryd w porównaniu z łagodnymi hybrydami jest ich zdolność do jazdy wyłącznie na prądzie na krótkich odcinkach, dzięki czemu wyraźniej spada zużycie paliwa i emisja zanieczyszczeń. 

W pełnych hybrydach silnik elektryczny napędza samochód, a energię czerpie z akumulatora lub silnika spalinowego. Podobnie jak w łagodnych hybrydach, samochód sam się ładuje w celu uzupełnienia energii w akumulatorze.

Alt

Pełne hybrydy

W tego typu napędach technologia pełnej hybrydy idzie krok dalej, ponieważ zdolność samoładowania jest uzupełniana funkcją ładowania z zewnętrznego źródła.

Większe akumulatory wydłużają zasięg w porównaniu z pełnymi hybrydami, ale często powodują także wzrost ceny zakupu.

Co to jest samoładująca się hybryda?

Hybrydy pełne i łagodne mają funkcjonalność samoładowania. Ich akumulatory są ładowane przez energię wytwarzaną w silniku spalinowym. Takich hybryd nie trzeba podłączać do prądu, więc nie występuje problem szukania źródła zasilania sieciowego.

Hybryda typu plug-in może również sama się ładować, ale aby miała sens, potrzebuje dostępu do zewnętrznej sieci energetycznej. Przy krótkich wyjazdach, umiarkowanych prędkościach i niewielkich ładunkach hybryda typu plug-in może używać wyłącznie akumulatora.

Hybrydy ładują się również poprzez proces zwany hamowaniem z odzyskiwaniem energii. Specjalny układ odzyskuje energię kinetyczną samochodu, która w przeciwnym razie zostałaby utracona, i przeznacza ją do ładowania akumulatorów pojazdu.

Na czym polega różnica między samochodem hybrydowym a zwykłym?

Napęd elektryczny. Hybryda wykorzystuje energię elektryczną jako uzupełnienie konwencjonalnego silnika, dzięki czemu zużywa mniej paliwa i emituje mniej spalin niż konwencjonalny samochód.

Na czym polega różnica między pojazdem hybrydowym a elektrycznym?

Pojazd elektryczny (EV) jest napędzany wyłącznie energią elektryczną i nie posiada silnika spalinowego. Pojazd elektryczny będzie wymagał zasilania z zewnętrznej sieci elektrycznej, a w razie braku dostępu do szybkiej ładowarki pełne naładowanie może trwać wiele godzin.

Samochód elektryczny podczas jazdy nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia powstają jednak w trakcie wytwarzania energii przeznaczonej do sieci.

Kluczowa różnica między pojazdem elektrycznym a hybrydowym polega na tym, że gdy w pojeździe elektrycznym wyczerpie się akumulator, nie można nim jechać. Hybryda wykorzystuje dwa źródła energii, dlatego nie trzeba się martwić o zasięg. A to poważny problem, ponieważ obawa, że nie uda się na czas znaleźć stacji ładowania i samochód stanie w drodze, powoduje u kierowców wzmożony stres i ma nazwę własną nazwę „range anxiety”.

Akumulator w samochodzie hybrydowym

Akumulator w samochodzie hybrydowym to konstrukcja litowo-jonowa, która potrafi szybko pochłaniać i magazynować energię. Pełna hybryda ma większy akumulator baterię niż łagodna hybryda, natomiast hybryda plug-in ma akumulator największy — i najcięższy — z całej trójki. Istnieje nieuchronna zależność, że im akumulator bardziej pojemny, tym więcej waży.

Energia z silnika spalinowego ładuje akumulator. Kolejne źródła zasilania to odzyskiwanie energii podczas hamowania i zewnętrzna sieć elektryczna.

Jaką żywotność ma akumulator w samochodzie hybrydowym?

Akumulator hybrydowy jest zaprojektowany tak, aby wytrzymał cały okres eksploatacji samochodu, więc nie powinien wymagać wymiany.

Znajdź samochód hybrydowy od Hondy

Przeczytaj więcej o naszej innowacyjnej hybrydowej technologii e:HEV oraz zapoznaj się z naszą ofertą pełnych hybryd, gdzie znajdziesz m.in. sportowego, zupełnie nowego SUV-a Honda HR-V, wszechstronnego i obsypanego nagrodami hatchbacka Honda Jazz czy luksusowego SUV-a Honda CR-V.