CZY SAMOCHÓD HYBRYDOWY NADAJE SIĘ DLA MNIE?

Gama aut hybrydowych w naszych salonach jest najbogatsza w historii, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Samochody hybrydowe pojawiły się na rynku miej więcej na początku tego wieku, ale zdecydowana większość kierowców nie miała jeszcze z nimi bezpośredniej styczności. Dlatego wielu będzie pytało o różnice względem samochodów z napędem wysokoprężnym i benzynowym oraz zastanawiało się, czy przy następnym zakupie powinni wybrać właśnie taki model.

Kiedy producenci mówią, że samochód jest „hybrydowy”, oznacza to, że wspomaga się on napędem elektrycznym. Z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym współpracuje akumulator i silnik elektryczny, a czasami również prądnica. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wysokosprawny pojazd, który spełnia oczekiwania milionów użytkowników. Oto jak działa taki układ.

Logo HEV

Co to takiego „samochód hybrydowy”?

Samochód hybrydowy to pojazd, który łączy konwencjonalny silnik spalinowy (zwykle benzynowy) z silnikiem elektrycznym. Nie musi być podłączany do sieci elektrycznej, ponieważ układ sam się ładuje i podtrzymuje naładowanie akumulatora odpowiednie dla aktualnych warunków jazdy. Użytkownik tylko tankuje paliwo, a wyrafinowana elektronika wszystkim inteligentnie zarządza.

Takie rozwiązanie jest dobrym wyborem dla kierowców, którzy chcą zredukować emisję CO2 i zużycie paliwa w swoich samochodach. Nie należy mylić zwykłej hybrydy z hybrydą typu plug-in. W tym drugim wariancie w celu uzyskania maksymalnej sprawności działania napędu kierowca musi doładowywać akumulator z sieci elektrycznej.

Trzy różne typy napędów hybrydowych:

HEV (elektryczny pojazd hybrydowy): Odmiana pojazdu hybrydowego, który łączy tradycyjny silnik spalinowy z elektrycznym układem napędowym w celu osiągnięcia niższego zużycia paliwa lub lepszych osiągów. Przykładem takiego samochodu jest Honda CR-V. Inna nazwa tego napędu to „samoładująca się hybryda”. Energia elektryczna jest odzyskiwana z układów takich jak system hamowania regeneracyjnego albo dostarczana z pomocą silnika spalinowego, który wprawia w ruch prądnicę. Następnie ta energia jest przechowywana wewnątrz akumulatorów, które w razie potrzeby napędzają silniki elektryczne.

PHEV (elektryczny pojazd hybrydowy typu plug-in): Hybrydowy pojazd elektryczny, w którym akumulator może być ładowany nie tylko przez silnik spalinowy i prądnicę, ale również po podłączeniu kablem do zewnętrznego gniazdka elektrycznego. Zgromadzona energia elektryczna jest uwalniana tam samo, jak w wersji HEV, ale ten system pozwala na samodzielne ładowanie akumulatorów elektrycznych, na przykład w trakcie długich okresów bezczynności.

MHEV (łagodna hybryda): Pojazd z silnikiem spalinowym wyposażony w silnik elektryczny/prądnicę, która umożliwia wyłączenie silnika podczas żeglowania, hamowania lub zatrzymywania samochodu, ale w razie potrzeby szybko włącza silnik. Łagodne hybrydy mogą wykorzystywać efekt hamowania regeneracyjnego oraz w pewnym stopniu wspomagać silnik spalinowy, ale nie mają trybu jazdy wyłącznie na prądzie.

Jak działa samochód hybrydowy?

Energia odzyskana i zgromadzona w akumulatorze samochodu hybrydowego może być uwalniana na trzy inteligentne sposoby, tak aby cały układ pracował jak najsprawniej:

Napęd elektryczny – w tym trybie samochód porusza się wyłącznie na energii elektrycznej, a więc bardzo płynnie i niemal bezszelestnie. Ten tryb zapewnia wszystkie korzyści charakterystyczne dla samochodu elektrycznego, a więc na przykład maksymalny moment obrotowy w całym zakresie prędkości, dzięki czemu samochód dynamicznie rusza i żwawo przyspiesza.

Napęd hybrydowy — w pewnym momencie może się uruchomić silnik benzynowy i wtedy współpracuje on z silnikiem elektrycznym. Tryb ten zapewnia optymalny kompromis między mocą a zużyciem paliwa i jest bardzo przydatny w sytuacjach takich jak konieczność przyspieszenia w celu dogonienia ruchu na otwartej drodze.

Napęd silnikiem spalinowym – przy jeszcze większych prędkościach silnik spalinowy całkowicie przejmuje napędzanie, a silniki elektryczne przestają być używane. Ten tryb jest szczególnie przydatny w jeździe ze stałą dużą prędkością, ponieważ zapewnia najmniejsze zużycie paliwa.

Najlepsze hybrydy, takie jak w najnowszych Hondach CR-V i Jazz, są jeszcze mądrzejsze. Wykorzystując łopatki umieszczone za kierownicą, użytkownik może regulować ilości energii odzyskiwanej po puszczeniu pedału hamulca. Alternatywnie silnik może doładowywać akumulator oraz utrzymywać w nim maksymalny poziom energii w oczekiwaniu na przyszłe wykorzystanie.

Zaawansowane skrzynie biegów i układy elektroniczne sprawiają, iż w modelach Hondy z napędem e:HEV przełączanie między trybami elektrycznym, hybrydowym i silnika spalinowego następuje w sposób niezauważalny dla kierowcy. Dzięki ustawicznemu monitorowaniu warunków jazdy i błyskawicznej reakcji na gaz tak wyposażone pojazdy są bardzo uniwersalne i świetnie się spisują w realnej eksploatacji.

Tryb elektryczny zapewnia cichą, zeroemisyjną jazdę przy niskich i średnich prędkościach. Może być załączany nie tylko automatycznie, ale też ręcznie przez kierowcę, naciśnięciem przycisku EV, o ile pozwalają na to warunki. W trybie hybrydowym silnik spalinowy ładuje akumulator, a silnik elektryczny napędza koła, lub oba silniki wspólnie odpowiadają za napęd. Natomiast w trybie napędu spalinowego, stosowanego najczęściej przy wyższych prędkościach na głównych drogach, cała energia do napędu pochodzi z benzyny.

Widok z tyłu z boku na Hondę CR-V Hybrid

Jak daleko zajedzie Honda z napędem hybrydowym?

Wielu kierowców rozważa odejście od napędu benzynowego, ale nie chce przechodzić wyłącznie na napęd elektryczny, ponieważ przejeżdżają duże dystanse. W takiej sytuacji napęd hybrydowy stanowi idealny kompromis. CR-V Hybrid może zużywać w cyklu mieszanym jedynie 6,6 l/100km, a nowa Jazz potrafi zejść do jedynie 4,5 l/100km.

 Widok z przodu z boku na Hondę CR-V Hybrid

W jakich warunkach jazdy hybrydy działają najlepiej?

Kiedyś mówiono, że hybrydy najlepiej spisują się w otoczeniu miejskim. Jednak postęp techniczny sprawił, że hybrydy stały się bardzo wszechstronne i na drogach szybkiego ruchu sprawują się równie dobrze, jak przy podwożeniu dzieci do szkoły.

Warianty samochodów Honda

Które pojazdy są dostępne w napędem hybrydowym?

Rodzinny SUV Honda CR-V oraz nowe Jazz i Jazz Crosstar.