Jak wybrać swój pierwszy samochód rodzinny

Najlepszy samochód dla Twojej rodziny to taki, który poradzi sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakie może przynieść codzienne życie. Na rynku jest mnóstwo aut do wyboru, ale na szczęście nasz przewodnik po kupowaniu samochodu rodzinnego służy cenną pomocą. 

Jakie cechy ma najlepszy samochód rodzinny?

Samochód rodzinny musi dobrze wykonywać wiele zadań. Nie wystarczy, że dobrze się prowadzi — ważne są również potrzeby pozostałych członków rodziny. Oto najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę:

Bezpieczeństwo — chcesz, aby Twoja rodzina była chroniona, dlatego szukaj samochodu o dobrych ocenach w testach zderzeniowych oraz wyposażonych w najnowocześniejsze układy chroniące przez kolizjami i ich skutkami.

Praktyczność — samochód musi zmieścić rodzinę i cały bagaż, który zamierzanie przewozić.

Wygoda — szukaj rozwiązań, które ułatwią i uprzyjemnią podróżowanie.

Przystępna cena — zastanów się nad łączną ceną zakupu albo miesięcznymi ratami, a także dodatkowo kosztami paliwa, ubezpieczenia i serwisu.

Poniżej dokładniej objaśniamy cechy z każdej grupy.

Widok na Hondę CR-V

Jak wybrać samochód bezpieczny dla rodziny?

Większość samochodów rodzinnych ma ocenę bezpieczeństwa przyznaną przez niezależną organizację Euro NCAP. Samochody ocenione na pięć gwiazdek, takie jak Hondy Jazz i CR-V, są najbezpieczniejsze w swojej klasie. Euro NCAP testuje samochody cały czas. Najnowsze testy są bardziej rygorystyczne niż poprzednie, dlatego nie można ich bezpośrednio porównywać.

Wszystkie samochody Hondy są wyposażone w system Honda SENSING — pakiet zaawansowanych funkcji, które poprawiają bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi oraz zwiększają komfort i wygodę jazdy.

System utrzymywania pasa ruchu — kamera wykrywa poziome oznaczenia na drodze i jeśli samochód zjedzie ze swojego pasa ruchu, układ delikatnie naprowadza go z powrotem.

Tempomat adaptacyjny — wykorzystując czujniki wykrywające pozycję i prędkość pojazdów z przodu, tempomat adaptacyjny dostosowuje prędkość samochodu do tempa pozostałych pojazdów, zmniejszając zmęczenie kierowcy podczas długich podróży.

System ograniczający skutki kolizji — ten układ wykrywa bezpośrednie zagrożenie kolizją. Aktywuje dźwięk ostrzegawczy, a jeśli kierowca jest rozkojarzony i nie reaguje, to automatycznie uruchamia hamulce, aż do zatrzymania samochodu. Badania przeprowadzone przez organizację EuroNCAP i jej partnerów wykazały, że systemy te zredukowały liczbę wypadków na drogach o 38%.

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach — czujniki po obu stronach samochodu ostrzegają kierowcę o obiektach ukrytych przed jego wzrokiem. Jest to szczególnie przydatne w trakcie zmiany pasa ruchu.

System ostrzegania o zbliżającym się pojeździe podczas cofania — alarmuje o przejeżdżających pojazdach w momencie, gdy kierowca wyjeżdża z miejsca parkingowego.

Kontrola koncentracji kierowcy — ten układ wykrywa, że poziom koncentracji kierowcy spadł poniżej określonego poziomu, i wyświetla komunikat o potrzebie odpoczynku.

Pojemne wnętrze Hondy CR-V

Co decyduje o praktyczności samochodu rodzinnego?

Samo zwiększanie wymiarów wnętrza często nie wystarcza — to przemyślane rozwiązania, takie jak w Hondzie Jazz, decydują o tym, czy samochód zmieści całą rodzinę z przyległościami, czy też sobie z nimi nie poradzi.

Zwracaj uwagę na następujące elementy:

Fotele Magic Seats — „magiczne fotele” zastosowane w Hondach Jazz i HR-V zapewniają bezkonkurencyjną wszechstronność. Można je złożyć na płasko, aby przewieźć duże przedmioty, lub też złożyć same siedziska jak w fotelach kinowych i uzyskać przepastne miejsce dostępne przez tylne drzwi.

Pojemność bagażnika — nie porównuj suchych liczb podatnych w spisie danych technicznych. Ważny jest również kształt (im prostszy i bardziej kwadratowy, tym lepszy) oraz niskie położenie krawędzi pokrywy, ponieważ wtedy łatwiej wkładać i wyjmować bagaże.

Schowki w kabinie — zwracaj uwagę na kieszenie w drzwiach i podręczne schowki, ponieważ to tam najlepiej umieszczać podręczne drobiazgi.

Szeroko otwierające się drzwi — znaczenie dużej ilości miejsca w środku spadnie, jeżeli ciężko się do niej dostać. W samochodach takich jak Honda Jazz i CR-V tylne drzwi otwierają się pod kątem 90 stopni, dzięki czemu dostęp do środka jest niezwykle wygodny. Na przykład ogromnie ułatwia to wkładanie i wyjmowanie fotelików dziecięcych oraz sięganie w celu sprawdzenia, czy są prawidłowo zapięte.

Powierzchnie łatwe do czyszczenia — szukaj wnętrza, które da się łatwo wyczyścić. Ciemniejsze kolory lepiej maskują plamy, a rozlania łatwiej ścierać ze skóry niż z tkaniny.

Kobieta wkładająca bagaże

Jakie rozwiązania w samochodzie rodzinnym ułatwiają życie?

Dobry samochód rodzinny sprawia, że każda podróż jest łatwiejsza i mniej stresująca. Oto kilka rozwiązań, które mogą w tym pomóc:

System wspomagania parkowania — parkowanie samochodem pełnym rozkrzyczanych niecierpliwych maluchów może być stresujące. W systemie wspomagania parkowania kierowca reguluje prędkość, natomiast pojazd sam kieruje kołami.

Pokrywa bagażnika sterowana elektrycznie — gdy w rękach trzymasz bagaże, dzieci i jeszcze psa, elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika ogromnie ułatwia życie. Aktywuje się ją poprzez włożenie stopy pod tył samochodu. Pokrywa w Hondzie Honda CR-V ma programowaną wysokość podnoszenia oraz można ją zatrzymać w dowolnej pozycji — to świetne rozwiązanie na podziemnych parkingach z niskimi sufitami.

Integracja ze smartfonem — szukaj samochodów, które się połączą z Twoim telefonem i w ten sposób umożliwią korzystanie z usług internetowych, takich jak informacje o ruchu drogowym czy przeglądanie Internetu. Aplikacje Android Auto i Apple CarPlay dublują zawartość ekranu telefonu na ekran w desce rozdzielczej. Z kolei gniazda USB z tyłu umożliwią ładowanie smartfonów dzieci.

Widok z przodu z boku na Hondę CR-V jadącą w mieście

Jak sobie pozwolić na odpowiedni samochód rodzinny

Już na początku zdecyduj, ile możesz wydać na samochód. Zapłacisz całość gotówką czy skorzystasz z finansowania i będziesz spłacać miesięczne raty? Uwzględnij koszty ubezpieczenia (internetowe porównywarki pozwolą wskażą orientacyjną kwotę), paliwa i przeglądów.

Samochody hybrydowe są tańsze w eksploatacji dzięki wyższej sprawności układu napędowego, ponieważ odzyskują energię podczas hamowania i umożliwiają jej późniejsze wykorzystanie. W efekcie zużywają mniej paliwa i emitują mniej CO2. Korzysta na tym Twój portfel, ale także całe środowisko naturalne.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wybieraniu samochodu?

Myśl perspektywicznie — rosnące dzieci lub nowe dziecko w rodzinie mogą sprawić, że będzie potrzebny większy samochód. Zastanów się, jak potrzeby Twojej rodziny mogą ulec zmianie w ciągu kilku najbliższych lat.

Jazda próbna — zanim zdecydujesz o zakupie, umów się na jazdę próbną. Zabierz dzieci i zobacz, czym im się podróżuje komfortowo. Jeżeli będziesz wozić duże przedmioty, takie jak foteliki dziecięce czy chodziki, weź je do dealera i sprawdź, jak się mieszczą w samochodzie.