Łatwe sposoby na bycie bardziej ekologicznym

Coraz więcej osób stara się ograniczać emisję dwutlenku węgla i mądrzej wykorzystywać cenne zasoby naturalne, dlatego łatwo zostać przytłoczonym presją na „bycie bardziej eko”. Ale co to właściwie oznacza to określenie i jak być bardziej ekologicznym?

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie życie zgodnie z zasadami ekologii jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej i już nie oznacza drenowania kieszeni na ekologiczne produkty ani niszczenia radości życia. Oto 10 najważniejszych porad, jak żyć bardziej ekologicznie.

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ W TWOIM DOMU

ZMNIEJSZAJ ZUŻYCIE, ZNAJDUJ INNE ZASTOSOWANIA I PRZERABIAJ NA SUROWCE WTÓRNE
Recykling to jeden z najbardziej oczywistych — i najłatwiejszych — sposobów na bycie ekologicznym. Można to bardzo ułatwić, ustawiając kosze na śmieci i odpady w kuchni, łazience i wszystkich innych miejscach, gdzie powstaje dużo resztek. Papier i karton łatwo oddzielić, a to jedne z najcenniejszych surowców wtórnych. Niewielki kompostownik można ustawić nawet w najmniejszym ogródku, uzyskując w ten sposób z resztek jedzenia świetny darmowy nawóz lub ściółkę organiczną. Staraj się nie marnować produktów spożywczych — nie kupuj dużych zapasów i jak najlepiej wykorzystuj pozostałości z posiłków.

OGRANICZAJ EMISJĘ GAZÓW CIEPLARNIANYCH
W zmywarkach ustawiaj używanie zimnej wody, aby ograniczyć emisję CO2 towarzyszącą wytwarzaniu energii elektrycznej do podgrzewania wody. Jeżeli wymieniasz sprzęt gospodarstwa domowego, kupuj jak najbardziej energooszczędne. Obecnie większość ma etykiety UE z oznaczeniem klasy od A do G, gdzie A odpowiada najniższemu zużyciu energii, oraz podaną wartość rocznego zużycia energii w kWh (im niższa, tym lepsza). Przechodź na energooszczędne żarówki LED, które zaczynają świecić z pełną mocą natychmiast i są znacznie trwalsze niż żarówki żarnikowe lub halogenowe, zużywając od nich znacznie mniej prądu.

KORZYSTAJ Z ENERGII ODNAWIALNEJ
Przejdź do dostawcy energii elektrycznej, który pozyskuje ją ze źródeł odnawialnych. W ten sposób przyczynisz się do niższego zużycia paliw kopalnych. Do źródeł odnawialnych zalicza się energię wodną, słoneczną i wiatrową, a nawet wytwarzaną wskutek tzw. trawienia beztlenowego, w którym resztki zwierzęce i roślinne są przetwarzane w celu wytworzenia metanu, który można spalać. Liczba dostawców zielonej energii stale rośnie, dlatego bez problemu powinno się udać takiego znaleźć. Duże przedsiębiorstwa energetyczne reagują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów i oferują specjalne taryfy na zieloną energię. Na rynku funkcjonuje też wielu mniejszych dostawców.

ULEPSZAJ IZOLACJĘ
Jedna czwarta ciepła w domu może uciekać przez dach, dlatego dodaj lub uzupełnij izolację do grubości 270 mm wełny mineralnej. Większość domów budowanych po 1920 roku ma ściany szczelinowe, ale dopiero od lat 90-ych XX wieku zaczęło się upowszechniać wypełnianie pustek (dylatacji) w takich murach. Specjalistyczna firma może wstrzyknąć materiał izolujący przez otwory wydrążone w murze. Również pełne ściany i stropy można izolować dla jeszcze lepszego efektu. Jeśli dom nie ma podwójnych szyb, warto go zmodernizować, chociaż może to być kosztowne. Natomiast znacznie tańszym rozwiązaniem będzie uszczelnienie przed przeciągami, a nawet wtedy rachunki za prąd wyraźnie spadną.

Widok z przodu z boku na Hondę e podczas ładowania

Zmień sposób dojeżdżania do pracy

W 2020 roku praca z domu stała się normą dla wielu ludzi. Z punktu widzenia ekologii układ ten jest korzystny, ponieważ spadło zużycie energii oraz emisja spalin i zanieczyszczeń. Jeśli dojeżdżasz do pracy, staraj się szukać środków transportu mniej uciążliwych dla planety. Czy zamiast jeździć samochodem, możesz chodzić pieszo albo używać roweru? Wiele europejskich rządów ogłosiło plany nakłaniania jak największej liczby osób do chodzenia i dojeżdżania rowerem. Jeżeli jeździsz samochodem, utrzymuj go w dobrej kondycji. Czasami taki z pozoru drobiazg, jak za niskie ciśnienie w oponach, może zwiększać zużycie paliwa i przyspieszać zużycie, co prowadzi do wzmożonego zanieczyszczenia drobinami gumy.

Honda e na drodze z bocznej perspektywy

WYBIERZ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

W swoim całym cyklu życia samochody elektryczne zużywają mniej energii i emitują mniej zanieczyszczeń, niż auta benzynowe i wysokoprężne. Wskutek wzrostu obaw o stan środowiska naturalnego stają się coraz popularniejsze, a udoskonalane technologie coraz lepiej trafiają w oczekiwania użytkowników.

  • ZASIĘG DO

    220 km

  • SZYBKIE ŁADOWANIE (PRĄDEM STAŁYM O MOCY DO 50 KW)

    Nawet 80% w 31 min

I TRWA POPRZEZ STYL ŻYCIA

WYBIERAJ ŻYWNOŚĆ O NISKIM NEGATYWNYM ODDZIAŁYWANIU NA ŚRODOWISKO
Kupuj lokalnie produkowaną żywność, aby minimalizować liczbę „żywnościokilometrów”, czyli emisji zanieczyszczeń powstającej wskutek transportowania produktów. Najlepiej hodować i uprawiać bezpośrednio u siebie. Nawet przy braku czasu i miejsca można bez problemu ustawić parę doniczek z sałatą na parapecie. O ile to tylko możliwe, kupuj żywność u lokalnych wytwórców oraz zwracaj uwagę na ekologiczność opakowań, które dzięki swojej niskiej masie zmniejszają zużycie energii podczas transportu. Obecnie nawet wino może być pakowane w papierowe butelki.

KUPUJ Z MYŚLĄ O EKOLOGII
Szukaj produktów, które w razie usterki da się naprawić, a nie trzeba od razu wyrzucać. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie doradzić w tym zakresie, pójdź do innego sklepu. Wspieraj producentów minimalizujących pakowanie i opakowania. W miarę możliwości stosuj metody ekologiczne i sprzyjające recyklingowi, tak aby jak najrzadziej używać jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.

PRZYJMIJ CAŁOŚCIOWO EKOLOGICZNĄ POSTAWĘ
Ekologiczny styl życia polega na okazywaniu szacunku środowisku naturalnemu poprzez maksymalne wykorzystanie każdego użytego zasobu oraz wybieranie ekologicznych rozwiązań wszędzie tam, gdzie to możliwe. Dlatego przy zakupach kieruj się rozwagą. Odpady poddawaj recyklingowi, tak aby jak najmniej marnować cenne surowce. Jeżeli czegoś nie potrzebujesz, oddaj komuś innemu zamiast wyrzucać. Myślenie ekologiczne wcale nie musi być uciążliwe — wręcz przeciwnie, może sprawiać wiele frajdy. Jako indywidualne osoby, nie jesteśmy w stanie świata, ale jeśli wszyscy dołożymy naszą część, na pewno zrobimy różnicę. A powyższe wskazówki pokazują, że wcale nie musi to być trudne. Ponadto czas i wysiłek, który w to włożysz, jest inwestycją w przyszłość — nas samych, naszych dzieci i całej planety.