Czy ładowanie telefonu jest szybsze niż samochodu elektrycznego?

Honda e może się ładować szybciej niż smartfon, a nawet smartwatch.

Wystarczy 31 minut, aby ten w pełni elektryczny miejski samochód naładować od niskiego stanu akumulatora do 80%. To zasługa stale rozwijanej technologii akumulatorów oraz funkcji szybkiego ładowania mocą 50 kW — dokładnie taką, jaką można spotkać w ładowarkach przy stacjach obsługi i supermarketach.

Aby przedstawić to w odpowiedniej perspektywie, przyjrzeliśmy się, jak Honda e wypada w porównaniu z gadżetami codziennego użytku: smartfonem, smartwatchem, laptopem i parą słuchawek Bluetooth.

Obejrzyj nasz film poniżej i czytaj dalej nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Szybka ładowarka o mocy 50 kW naładuje samochód elektryczny od niskiego stanu akumulatora do 80% w ok. 31 minut.

Ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania akumulatora pojawia się przy 17%, podobnie jak w smartfonie. Możliwa szybkość ładowania zależy od rodzaju używanej ładowarki. Więcej informacji można uzyskać w punkcie Jak naładować samochód elektryczny w pół godziny.

Honda e kontra przedmioty codziennego użytku

Aby przedstawić długość ładowania samochodu elektrycznego w kontekście, porównaliśmy Hondę e z różnymi gadżetami spotykanymi u ludzi w domach.

Jak naładować samochód elektryczny w pół godziny?

Honda e obsługuje trzy opcje ładowania, w tym szybkie ładowanie, które uzupełnia akumulator z niskiego stanu do 80% w 31 minut.

Szybkie Ładowanie

Szybkie ładowarki, pracujące z mocą od 25 do 99 kW, to najszybszy sposób uzupełniania energii w samochodach elektrycznych. Często są instalowane przy stacjach obsługi oraz w pobliżu głównych tras, czyli tam, gdzie się można się zatrzymać w trakcie podróży, pojechać na zakupy albo po prostu zrobić sobie przerwę.

Szybkie ładowanie

Aby móc korzystać z szybkiego ładowania, trzeba mieć ładowarkę ścienną lub wtyczkę Commando — oba rozwiązania oferują moc ładowania od 7 do 22 kW. Szybką ładowarkę można zainstalować w domu, np. urządzenie wchodzące w skład domowej inteligentnej usługi ładowania Honda e:PROGRESS, albo korzystać z niej w miejscu pracy (wiele firm montuje je przy swoich biurach).

Wolne ładowanie

Najprostszą metodą ładowania samochodu jest wolne ładowanie. Prąd osiąga moc od 3 do 5 kW, a za całą instalację wystarcza standardowe gniazdko elektryczne w domu. Przy najwolniejszym połączeniu, o mocy 2,3 kW, ładowanie może zająć nawet 18 godzin i 48 minut.