Przewodnik dla początkujących dotyczący jazdy z pasażerem na tylnym siedzeniu

Przewodnik dla początkujących dotyczący jazdy z pasażerem na tylnym siedzeniu

Jazda motocyklem jest przyjemna i ekscytująca. Warto dzielić tę atmosferę z drugą osobą. Na szczęście wiele motocykli pozwala na zabranie pasażera i wspólne przeżycie wspaniałych wrażeń. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy początkującym, oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących jazdy z pasażerem.

Kto to taki „pasażer na tylnym siodełku”?

„Pasażer na tylnym siodełku”, nazywany często skrótowo po prostu „pasażerem”, to osoba jadąca na tylnym siedzeniu motocykla, za kierowcą. Inaczej niż pasażerowie w wózkach bocznych, tutaj towarzysz podróży siedzi bezpośrednio na motocyklu i jest zawsze zwrócony w tę samą stronę, co kierowca.

Gold Wing - dynamiczne ujęcie w zakręcie z pasażerem

Przygotowanie do jazdy z pasażerem

Gdy na motocyklu podróżuje również pasażer, ma on obowiązek w pewnym zakresie aktywnie uczestniczyć w prowadzeniu jednośladu. Musi utrzymywać równowagę i koordynować swoje ruchy z poczynaniami kierowcy, szczególnie podczas manewrów takich jak skręcanie i hamowanie.

Dlatego przygotowanie pasażera jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno Tobie, jak i Twojemu współkierowcy:

1. Sprawdź, czy pasażer ma już doświadczenie w jeździe na motocyklu, aby ocenić jego poziom komfortu.

2. Upewnij się, że rozumieją dynamikę jazdy motocyklem, a zwłaszcza to, jak motocykl przechyla się podczas pokonywania zakrętów. Przygotowanie pasażera na ten aspekt jazdy ma kluczowe znaczenie. Doradź, aby podczas skręcania wychylał się razem z Tobą.

3. Pokaż, gdzie i jak pasażer powinien się trzymać w trakcie jazdy. Najczęściej będziesz to albo Ty, albo poręcze (uchwyty), jeżeli są na wyposażeniu.

Zapoznanie pasażera z tymi zasadami bezpiecznej jazdy nie tylko zwiększa jego pewność siebie, ale także zapewnia spokój ducha i poprawia wrażenia z jazdy.

Gold Wing - ujęcie statyczne z kierowcą rozmawiającym z pasażerem

Dostosowywanie motocykla do jazdy z początkującym pasażerem

Przed jazdą z pasażerem na motocyklu należy dokonać kilku zmian. Przystosowanie motocykla do jazdy z pasażerem ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Ponadto kierowca i pasażer będą mogli się cieszyć wysokim komfortem i frajdą z wycieczki w równym stopniu.

Oto kilka wskazówek dotyczących konfiguracji motocykla dla pasażerów:

Przed wyruszeniem w drogę najlepiej dokonać kilku regulacji motocykla. Niezbędne informacje powinny się znajdować w instrukcji obsługi.

- Wyreguluj napięcie wstępne tylnego amortyzatora, aby upewnić się, że poradzi on sobie z dodatkowym ciężarem.

- Sprawdź ciśnienie w oponach. Do jazdy z pasażerem trzeba je nieco podwyższyć. Zazwyczaj zaleca się zwiększenie ciśnienia w tylnej oponie o 4-6 psi.

• Rozłóż podnóżki dla pasażera.

- Dokładnie sprawdź lusterka, ponieważ dodatkowy ciężar może wpłynąć na widoczność.

- Dostosuj reflektory, jeśli jeździsz w nocy.

• W razie potrzeby poszukaj dodatkowych zaleceń w instrukcji obsługi motocykla.

Zapewnienie bezpieczeństwa pasażera

Przy każdym wyjeździe trzeba zadbać o dobre samopoczucie pasażera. To na Tobie jako kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego zadbania o komfort i bezpieczeństwo towarzysza podróży.

Zgodnie z normą ECE 22.05 pasażer na tylnym siedzeniu musi nosić kask jako minimalny wymóg bezpieczeństwa. Natomiast z pewnością najlepiej, aby miał on typowe dodatkowe wyposażenie, a więc rękawice, grube spodnie i kurtkę motocyklową. Zalecane są również skórzane ubrania i buty motocyklowe.

Koniecznie sprawdź przepisy i regulacje obowiązujące w kraju, w którym się poruszacie. Na przykład we Francji pasażer musi mieć założone rękawice z certyfikatem CE, natomiast w Belgii wszyscy motocykliści (w tym również pasażerowie) muszą zakładać rękawice, kurtki z długimi rękawami, długie spodnie i buty chroniące kostkę.

Odpowiedni strój w bardzo dużym stopniu decyduje o bezpieczeństwie pasażera. Wybór właściwego wyposażenia ma kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki niemu pasażer będzie dobrze chroniony i jechał w komfortowych warunkach.

Cechy motocykla sprzyjające przewożeniu pasażera

Motocykle przyjazne jeździe z pasażerem mają specjalne elementy wyposażenia. Na przykład większość jest przygotowana na dodatkowe obciążenie, jakie powoduje obecność drugiej osoby, oraz pozwala łatwo odpowiednio zrekonfigurować maszynę. Oto lista najważniejszych cech motocykla istotnych w kontekście jazdy z pasażerem:

- Wygodne siedzenie - Aby zapewnić optymalny komfort pasażerowi, siedzenie powinno znajdować się kilka centymetrów nad siedzeniem kierowcy. Dodatkowo, szerokość siedziska i jego wyściółka powinny być na tyle obszerne, aby zapewnić wsparcie, umożliwiając swobodę ruchów i długotrwały komfort jazdy.

· Wygoda obsługi elementów sterujących - Motocykl powinien być wyposażony w elementy sterujące, które są łatwe w obsłudze i szybko reagują na polecenia. Zapewnia to bardziej stabilną i kontrolowaną jazdę, co jest szczególnie ważne podczas przewożenia pasażera.

· Szeroka kierownica - Szeroka kierownica zapewnia lepszą kontrolę i stabilność, co ma bardzo duże znaczenie ze względu na zmianę zachowania motocykla po dociążeniu pasażerem.

- Dobra pozycja do jazdy - motocykl powinien zapewniać naturalną i wygodną pozycję do jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerowi. Redukuje to zmęczenie, szczególnie przy dłuższych podróżach, oraz pozwala sprawniej kontrolować motocykl.

· Oparcie dla pasażera - Istotnie podnosi komfort jazdy osoby z tyłu. Oparcie można zamontować na górnej skrzynce lub w niektórych motocyklach, takich jak CMX1100, można je zamontować jako samodzielne akcesorium.

· Komunikacja z kierowcą - Na rynku można dokupić rozwiązania komunikacyjne oparte na technologii Bluetooth. Systemy te pozwalają na stałą komunikację między kierowcą a pasażerem, poprawiając komunikację i ogólną przyjemność z jazdy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA