Bezpieczna jazda

Choć niemożliwe jest uzyskanie całkowitej ochrony, odpowiednie ubranie ograniczy możliwość odniesienia kontuzji lub obrażeń gdyby cokolwiek wydarzyło się podczas Twojej przejażdżki.

Baw się dobrze i pamiętaj o bezpieczeństwie.

Oczywiście to niemożliwe aby ostrzec Cię przed wszystkimi niebezpieczeństwami związanymi z jazdą motocyklem. Zazwyczaj musisz po prostu ufać własnej ocenie sytuacji.

Zawsze miej na głowie odpowiedni kask z osłaniającym oczy wizjerem, buty, rękawice, długie spodnie i właściwą kurtkę. Warto rozejrzeć się za motocyklowym ubiorem dobrej jakości. Nie tylko da Ci lepszą ochronę w razie wypadku, ale także niepogody.

Oto kilka sugestii, które pomogą Ci wybrać:

Ochrona głowy

Pamiętaj, aby zawsze korzystać z dobrze dopasowanego kasku wysokiej jakości z chroniącym oczy wizjerem. Kaski otwarte zapewniają ochronę do pewnego stopnia, ale zamknięte są bezpieczniejsze. Przyciemniane wizjery są świetne za dnia, ale po zmroku mocno ograniczają widoczność.

Bądź widoczny

Stań się bardziej widocznym dzięki jasnym, odblaskowym ubraniom, a po drodze poruszaj się tak, aby jak najlepiej widzieli Cię inni użytkownicy. Sygnalizuj zmianę pasa lub skręt z dużym wyprzedzeniem. Korzystaj z klaksonu jeśli pomoże innym Cię zauważyć.

Wystarczy szybki przegląd

Przed każdym wyjazdem dokładnie przyjrzyj się swojemu motocyklowi. Uszkodzona opona lub niskie ciśnienie mogą mieć negatywny wpływ na prowadzenie (zobacz Obsługa Serwisowa). Nigdy nie przekraczaj maksymalnego obciążenia motocykla i upewnij się, że bagaże są bezpiecznie zamocowane. Sprawdź czy bagaże nie zasłaniają świateł lub nie znajdują się zbyt blisko wydechu.

Pomyśl o pasażerze

Zawsze myśl także o bezpieczeństwie Twojego pasażera. Upewnij się, że ma na głowie odpowiedni kask z chroniącym oczy wizjerem i jest ubrany w jasne, odblaskowe ubranie. Jedź ostrożnie, mając na uwadze warunki na drodze i pogodę.

Nigdy nie prowadź po alkoholu

Nie możesz jeździć motocyklem po spożyciu alkoholu. Nawet jeden drink może opóźnić Twoją reakcję na sytuację na drodze. Każdy kolejny opóźnia ją jeszcze bardziej. Nie rób więc tego i nie pozwalaj na to swoim kolegom.

Bądź bezpieczny, zawsze

Nigdy nie przekraczaj swoich umiejętności i nie jedź szybciej, niż pozwalają na to warunki na drodze. Pamiętaj, że alkohol, narkotyki i zmęczenie mogą drastycznie opóźnić Twoje reakcje i ograniczyć bezpieczeństwo.