Bezpieczeństwo w terenie

Jazda w terenie jest wymagająca dla motocykla, dlatego tak ważne jest, aby przed i po każdej przejażdżce przyjrzeć się swojej CRF i utrzymywać ją w idealnym stanie.

Wytrzymałe i niezawodne na lata zabawy

Motocross jest sportem wymagającym fizycznie także dla kierowcy. Wymaga on więcej niż tylko dobrego motocykla. Aby dobrze sobie poradzić, musisz być w świetnej formie. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów niezbędny jest nie tylko regularny trening, ale także praca nad kondycją.

O czym pamiętać

Dokładnie poznaj swój motocykl czytając Podręcznik Użytkownika, który opisuje podstawowe czynności związane z obsługą. Pozwolą one wydłużyć życie Twojej terenowej maszyny.

Oto kilka najważniejszych porad:

Opony

Sprawdź zalecanie ciśnienie opon (znajduje się w Podręczniku Użytkownika). Upewnij się, czy opony nie są zużyte, nacięte, lub w inny sposób uszkodzone.

Koła

Sprawdź stan szprych, felg i dokręcenie śrub na osiach. Zakręć kołami, aby upewnić się, czy są proste i regularnie sprawdzaj łożyska.

Hamulce i sprzęgło

Upewnij się, czy dźwignie działają płynnie i czy są odpowiednio ustawione.

Dźwignia zmiany biegów

Sprawdź, czy jest bezpiecznie przymocowana i prawidłowo zmienia biegi.

Rolgaz i przewody

Upewnij się, czy rolgaz i wszystkie przewody na kierownicy nie stawiają oporów.

Paliwo

Upewnij się, że zbiornik paliwa jest pełen przez wyjazdem. Zawsze przełączaj kranik paliwowy w pozycję OFF zanim odstawisz motocykl.

Olej

Sprawdzaj jego stan po każdej sesji. Upewnij się, czy jest go odpowiednio dużo. Zapoznaj się z Instrukcją Użytkownika aby wiedzieć, jak często zmieniać olej i filtr.

‎Łańcuch i podwozie

Sprawdzaj stan osłony i rolek łańcucha, a także naciągnięcie łańcucha (za luźny?) za mocno naciągnięty? prawidłowy?) oraz smarowanie.
Sprawdzaj także zużycie podwozia oraz wszelkie ewentualne luzy śrub i mocowań ramy, wahacza i zawieszenia.

Zawieszenie

Wyjmij i wyczuć filtr powietrza po każdej sesji, szczególnie po jeździe w kurzu i lekkim piasku. Instrukcja Użytkownika Twojego motocykla zawiera wszystkie informacje.

Off road dla najmłodszych

Nauka jazdy motocyklem jest ekscytującym przeżyciem nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców. Ważne jest jednak aby zacząć w odpowiedni sposób i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Bądźcie odpowiedzialni

Wszyscy rodzice muszą wziąć pod uwagę wiek, umiejętności i dojrzałość swojego dziecka, zanim pozwolą mu jeździć.

Poświęćcie nieco czasu, aby wspólnie sprawdzić motocykl przed i po jeździe (zobacz powyższe instrukcje związane z bezpieczeństwem lub zapoznaj się z Instrukcją). Zrozumienie motocykla jest w młodym wieku kluczowe.

Dopilnuj aby dziecko było zawsze odpowiednio ubrane. Pamiętaj o kasku, butach, ochraniaczu klatki piersiowej, pasie, ochraniaczach łokci, goglach i rękawicach.

Twoje dziecko musi w tym wszystkim czuć się komfortowo i poruszać bez skrępowania.

Nigdy nie używaj niepasującego kasku i zawsze sprawdzaj zapięcie pod brodą.

Wykonaj ten test: po zapięciu, spróbuj ściągnąć kask z głowy od tyłu do przodu. Jeśli zsuwa się z głowy Twojego dziecka, jest za duży.

Baw się dobrze i pamiętaj o bezpieczeństwie.