Najlepszy przewodnik po motocyklowych imprezach Track Day w Europie

Motocyklowa impreza Track Day („trening torowy”) jest pełna ekscytujących zwrotów akcji i wydarzeń dla uczestników, jak i widzów. Jeżeli jesteś fanem wyścigów albo chcesz spróbować własnych sił, nie ma nic lepszego niż udanie się na trening torowy organizowany w okolicy i posmakowania akcji z bliska.

W tym przewodniku wspomnimy o kilku najlepszych europejskich torach w całej Europie oraz podamy kilka najważniejszych wskazówek dotyczących udziału w tych wydarzeniach. Monza, Le Mans i inne prawdziwe legendy — zapraszamy do lektury.

Supersport

Fireblade z roku modelowego 2024 z kierowcą na torze

Najważniejsze informacje o motocyklowych Track Days

Motocyklowy trening torowy to wydarzenie dla motocyklistów i entuzjastów jednośladów. Imprezy te są zazwyczaj organizowane na profesjonalnych torach wyścigowych, gdzie można uczestniczyć w sesjach jazdy bardziej rekreacyjnej albo poważniej trenować własne umiejętności. Organizatorzy przygotowują również specjalne jazdy szkoleniowe pod okiem profesjonalistów, którzy pokazują, jak urwać cenne sekundy na każdym okrążeniu. Imprezy Track Day to świetna okazja, aby sympatycy jednośladów poćwiczyli swoje umiejętności i przy okazji miło spędzili razem czas.

Fireblade z roku modelowego 2024 z kierowcą na torze

Jakie są zalety motocyklowych treningów torowych?

Imprezy Track Day są świetną propozycją dla każdego użytkownika — wybierającego się na swój pierwszy w życiu trening torowy, doświadczonego rutyniarza, czy po prostu osoby chcącej pojeździć w dobrych warunkach i przyjaznym otoczeniu.

• Spotkanie z innymi motocyklistami — Na treningach torowych można nie tylko poznać podobnych entuzjastów i dzielić się z nimi przeżytymi historiami, ale również uczyć się od nich. Z jednej strony posłuchasz doświadczonych wyjadaczy, a z drugiej przekażesz swoją wiedzę początkującym użytkownikom.
• Testowanie naszego nowego sprzętu — Masz od niedawna nowy motocykl albo jeszcze nie było okazji do bezpiecznego wypróbowania możliwości maszyny? Profesjonalny tor wyścigowy oferuje optymalne warunki. Wszystko odbywa się pod pełną kontrolą, a nad całością sprawują pieczę prawdziwi fachowcy.

Fireblade z roku modelowego 2024 z kierowcą na torze

Jak znaleźć motocyklowe wydarzenie Track Day?

Zapewne nie możesz się doczekać, aż ruszysz na tor, ale szukając odpowiedniego wydarzenia w okolicy, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

• Lokalizacja — Dobierz tor pod kątem tego, jak daleko zamierzasz jechać. Na pierwszą wyprawę być może najlepiej trzymać się lokalnego toru. Ewentualnie zrób sobie objazdową wycieczkę i sprawdź tory oddalone bardziej od domu.
• Daty — Profesjonalne tory wyścigowe organizują wiele różnych wydarzeń, sprawdź więc dokładnie dni, kiedy planujesz się wybrać w konkretne miejsce.
• Tor — Każdy tor jest inny i ma pewne cechy wyróżniające. Pomyśl, jak wysoko chcesz sobie postawić poprzeczkę, i pod tym kątem szukaj odpowiedniego toru.

Fireblade z roku modelowego 2024 z kierowcą na torze

Ile kosztują treningi torowe?

Ceny treningów torowych dla motocykli mocno się różnią. Wpływa na to wiele czynników, takich jak tor, lokalizacja, pora roku czy pora dnia. Jeśli chcesz wydać jak najmniej, szukaj sesji wieczornych w dni robocze. Jak nietrudno sobie wyobrazić, znacznie drożej wyjdą weekendowe imprezy latem, co wynika z pory roku i większej liczby chętnych. Gdy już wybierzesz tor, odwiedź jego witrynę internetową i zobacz dostępne sesje. Przygotowaliśmy dość wyczerpującą listę torów z uwzględnieniem różnych lokalizacji, stopnia trudności i cen.

Który tor będzie odpowiedni dla Ciebie?

Tor
Lokalizacja
Opis
Witryna internetowa toru
Circuito de Jerez

Circuito de Jerez

Andaluzja, Hiszpania
Circuito de Jerez to jeden z legendarnych hiszpańskich torów motocyklowych. Słynie z technicznych zakrętów i skomplikowanego układu. Świetnie czują się na nim zarówno początkujący, jak i zaprawieni w bojach weterani. Nowicjusze na torze Jerez mogą skutecznie szlifować swoje umiejętności, a doświadczeni motocykliści mają świetne warunki do szukania adrenaliny. Ogółem to jeden z najlepszych hiszpańskich torów do treningów torowych.
TT Circuit Assen

TT Circuit Assen

Assen, Holandia
Znany jako "katedra prędkości", tor Assen TT Circuit jest ekscytujący i odpowiedni dla kierowców na wszystkich poziomach zaawansowania, co czyni go głównym celem podróży zarówno międzynarodowych, jak i holenderskich fanów wyścigów motocyklowych. Jest to jedna z największych atrakcji sportów motorowych w Holandii i jest gospodarzem holenderskiego TT. Dodatkowo jego niesławne szybkie zakręty i gładkie proste są świetne do testowania osiągów modelu Super Sport Fireblade.
Circuit de la Sarthe

Circuit de la Sarthe

Le Mans, Francja
Circuit de la Sarthe, na którym odbywa się legendarny 24-godzinny wyścig Le Mans, słynie z długich prostych. Można więc na nim osiągać imponujące prędkości i rozgrywać klasyczne wyścigi długodystansowe. To wręcz naturalne środowisko dla małej, ale niezwykle dopracowanej i dynamicznej Hondy CBR650R. Jest to wymagający tor wytrzymałościowy, który doświadczeni kierowcy uważają za ekscytujący. Ponadto jest to jedno z najbardziej kultowych francuskich wydarzeń w sportach motorowych.
 
Autodromo Nazionale Monza

Autodromo Nazionale Monza

Monza, Włochy
Od Le Mans do Monzy - od jednego kultowego toru do drugiego. Ten król mediolańskiej sceny motorsportowej słynie z możliwości osiągania wysokich prędkości i kultowo profilowanych zakrętów. Zanurz się w historii wyścigów Monza podczas zwiedzania tego legendarnego obiektu. Oferuje jedyną w swoim rodzaju okazję wypróbowania zabytkowego modelu Hondy w atmosferze przesyconej chlubną historią toru goszczącego włoskie edycje wyścigów Grand Prix.
Castle Donington, Wielka Brytania

Castle Donington, Wielka Brytania

Castle Donington, Wielka Brytania
Donington Park to prawdziwy pomnik i legenda sportów motocyklowych w Wielkiej Brytanii. Jest pierwszym drogowym torem wyścigowym zbudowanym na Wyspach i jedynym pozostającym dotąd w użytkowaniu. Złożony i szybki tor, pełen historii sportów motorowych, to tor, na którym można przekroczyć swoje granice.
Nürburgring

Nürburgring

Góry Eifel, Niemcy
A to swoista premia. Nürburgring jest często otwarty dla Touristenfahrten, czyli przejażdżek turystycznych, podczas których można zabrać motocykl i ścigać się do woli. Wytyczony w górach Eifel tor wyścigowy gości legendarne niemieckie motoryzacyjne imprezy sportowe, a jego częścią jest kultowa Północna Pętla (Nordschleife), na której odbywają się niemieckie edycje zawodów Grand Prix. Znany powszechnie pod nazwą „Zielone Piekło”, jest jednym z najtrudniejszych torów na świecie. Dlatego Północna Pętla toru Nürburgring jest polecana jedynie doświadczonym motocyklistom szukającym ekstremalnych wrażeń.

Mniej znane tory godne polecenia

Tor
Lokalizacja
Opis
Witryna internetowa toru
Tor Estoril

Tor Estoril

Riviera Portugalska, Portugalia
Położony wśród przepięknych krajobrazów Riviery Portugalskiej, tor Estoril oferuje motocyklistom ekscytującą mieszankę szybkich i technicznych odcinków. Nie tylko uchodzi za jeden z najbardziej technicznych i wymagających torów w Portugalii, ale w swojej historii wielokrotnie gościł zawody serii MotoGP i inne duże imprezy wyścigowe.
Circuit Paul Armangac

Circuit Paul Armangac

Nogaro, Francja
Circuit Paul Armagnac, znany również jako Circuit de Nogaro, to tor wyścigowy sportów motorowych położony w gminie Nogaro w departamencie Gers w południowo-zachodniej Francji. Tor jest stosunkowo płaski, ale zawiera kilka szybkich prostych, połączonych ze sobą ciasnymi i technicznymi sekcjami na obu końcach.
Tor Poznań

Tor Poznań

Poznań, Polska
Tor Poznań to największy tor w Polsce, o długości ponad 4 km. Oferuje kombinację skomplikowanych, krętych odcinków na przemian z kilkoma prostymi, pozwala zachować płynny rytm jazdy, czym zyskuje sobie pozytywne opinie motocyklistów i kierowców samochodowych.
Slovakia Ring

Slovakia Ring

Orechová Potôň, Słowacja
Parametry toru sprawiają, że SLOVAKIA RING jest jednym z najdłuższych stałych torów w Europie. Jest wymagający technicznie nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników, ale na szczęście szerokie pobocza poratują w razie wyjechania trasy. Na torze zlokalizowano cztery trudne sztuczne wzniesienia, które zapewniają jeszcze większy zastrzyk adrenaliny.
Circuito de Navarra

Circuito de Navarra

Los Arcos, Hiszpania
Tor Navarra, położony w pobliżu miasta Los Arcos, to wielodyscyplinowy kompleks sportowy z trasą wyścigową o długości 3,86 kilometra. Tor zawiera kombinację różnych odcinków i wymaga wypośrodkowania ustawień, które uwzględnią zarówno łagodne łuki i wysokie prędkości uzyskiwane w pierwszym sektorze, jak i krętą, techniczną drugą połowę okrążenia.
CBR600RR w garażu w alei serwisowej gotowa do wyjechania na tor.

Przygotowanie do motocyklowego treningu torowego

Przed wyruszeniem na tor trzeba się odpowiednio wyposażyć. A więc przygotować cały niezbędny sprzęt motocyklowy. Na większość imprez motocykliści muszą przywozić własny ekwipunek i często na miejscu organizatorzy sprawdzają, czy spełnia on określone standardy bezpieczeństwa. Trzeba także rzetelnie przygotować sam motocykl. Warto zabrać zapasowy komplet opon oraz inne akcesoria, które mogą wymagać wymiany przez cały dzień jazdy, takie jak: podnóżki, opony, dźwignia sprzęgła / hamulca, zapasowe owiewki i stojak na padok. Dobrze jest też zorganizować transport motocykla na tor i z powrotem. Po długim dniu spędzonym na torze motocykl może nie nadawać się do jazdy po drogach, dlatego w miarę możliwości zaleca się jego transport. 

SPRZĘT MOTOCYKLOWY, KTÓREGO BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ:

Poniżej zamieszczamy listę wyposażenia, które warto zabrać razem z motocyklem na Track Day.

Ogrzewacze do opon — Zanim wyjedziesz na tor, dobrze rozgrzać opony, tak aby od samego początku miały dobrą przyczepność i nie psuły osiągów.

Komplet opon na wymianę — Opony będą mocno eksploatowane, więc aby jak najlepiej wykorzystać opłacony czas korzystania z toru, warto zabrać zapasowe opony.

Podnóżki — Warto zabrać zapasowy komplet na wypadek, gdy obecne się uszkodzą albo zgubią.

Dźwignie sprzęgła i hamulca — Dobrze wziąć zapasowe na wypadek, gdyby obecne trzeba było wymienić albo okazały się niewygodne w danych warunkach.

Stojak na padok — Utrzymuje tylne koło nad podłożem, co ułatwia wykonywanie bieżących czynności serwisowych.

Zapasowy komplet owiewek — Podczas jazdy owiewki łatwo uszkodzić, więc zdecydowanie warto zabrać zapasowe. Chronią one wewnętrzne podzespoły motocykla, które kosztują znacznie więcej.

Wymontuj lub zaklej reflektory i kierunkowskazy — Dzięki temu elementy te nie będą narażone na niszczące działanie odłamków podnoszonych przez wiatr z nawierzchni.

Motocykl jest już przygotowany. Teraz czas zatroszczyć się o siebie. Zobaczmy, jaki sprzęt osobisty trzeba zabrać na trening torowy. Pamiętaj, że to on w dużej mierze zdecyduje o Twoim bezpieczeństwie.

Kask — Musi mieć atest FIM.

Buty — Kombinezon musi zachodzić na buty na 70 mm.

Rękawice — Muszą zachodzić na kombinezon na co najmniej 50 mm.

Ochraniacze — na kolana, łokcie, ramiona i biodra. Możesz także potrzebować sliderów, aby chronić kolana na ostrych zakrętach.

Ubiór — Jedno- lub dwuczęściowy. Zamek błyskawiczny musi opasywać talię na całym obwodzie 360°.

Ochraniacze piersi i pleców — Obecnie są obowiązkowe w większości krajów europejskich.

Fireblade z motocyklistą gotowy do wyjazdu na tor.

Przygotowanie osobiste

Dobrze znamy to uczucie — pozostał dzień, a może nawet tydzień, do treningu torowego, a Ciebie aż nosi, bo nie możesz się doczekać tego momentu. Warto jednak pamiętać o odpowiednim indywidualnym przygotowaniu, zanim wyruszysz z domu na wyścigową przygodę.

Jedzenie — Przed ruszeniem na tor koniecznie zjedz dobry posiłek. Zabierz też z sobą energetyczne przekąski, takie jak owoce czy batony proteinowe.

Picie — Podobnie jak w przypadku jedzenia, upewnij się, że masz wystarczającą ilość wody. Ściganie jest wyczerpujące. Będziesz się pocić i tracić płyny, więc koniecznie trzeba je uzupełniać.

Sen — Porządny nocny sen jest nieoceniony w każdej sytuacji, szczególnie przed tak wycieńczającym dniem. Będąc dobrze wyspanym, łatwiej utrzymasz koncentrację i nie stracisz czujności w ważnej chwili.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA