Najlepsze miejsca na terenową przygodę w Europie

Wyprawa terenowym wyprawowym motocyklem poza utarte szlaki zawsze zwiastuje dawkę emocji. Każde przekręcenie manetki na nierównych terenach i dzikich szlakach rozsianych po całej Europie nie tylko skutkuje błyskawicznym dopływem adrenaliny, ale też odsłania oszałamiające swoim pięknem widoki spotykane tylko na tym kontynencie.

W tym artykule omówimy sześć najlepszych europejskich miejsc, gdzie warto szukać motocyklowej przygody. Od ekscytującego przejazdu szlakiem w hiszpańskich górach Sierra Nevada, aż po zapierające dech w piersiach wrażenia, na jakie można liczyć we francuskich Alpach Nadmorskich — wybraliśmy same fantastyczne propozycje.

GAMA MODELI ADVENTURE

Malownicza droga przez skaliste klify i górskie krajobrazy nad Morzem Tyrreńskim. Wybrzeże Amalfi, Positano, Włochy. Podróż pełna przygód. Panorama.

SZEŚĆ PODSTAWOWYCH ELEMENTÓW

Teraz gdy już znasz obowiązujące limity prędkości i inne zasady, warto się przyjrzeć liście przedmiotów, których możesz potrzebować w trakcie następnej terenowej wyprawy po Europie.

Paszport
Paszport
Unia Europejska wymaga, aby paszport został wydany w ciągu ostatnich 10 lat. Ponadto musi być ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące po planowanym dniu powrotu.
Prawo jazdy
Prawo jazdy
Brytyjskie prawa jazdy nadal są uznawane w Unii Europejskiej, a prawa krajów unijnych w Wielkiej Brytanii. Nie trzeba występować o międzynarodowe prawo jazdy.
Dokumenty
Dokumenty
Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie dowód rejestracyjny motocykla, zaświadczenie o dopuszczeniu pojazdu do ruchu i certyfikat ubezpieczenia. Warto również sprawdzić wymogi obowiązujące w krajach, które zamierzasz odwiedzić, ponieważ te często się zmieniają.
Naklejka z nazwą kraju
Naklejka z nazwą kraju
Musi być wyraźnie widoczna z tyłu pojazdu.
Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne
Nie jest obowiązkowe, ale stanowczo zalecamy wykupić. 
Karta EHIC/GHIC
Karta EHIC/GHIC
Karta GHIC powinna pomóc uniknąć kosztownych rachunków za leczenie w razie wypadku. Jeżeli pochodzisz z Wielkiej Brytanii stara karta EHIC jest ważna, aż do upływu jej terminu ważności.

NAJLEPSZE EUROPEJSKIE TRASY NA TERENOWE WYPRAWY MOTOCYKLEM

Oto pięć miejsc na terenowe wyprawy motocyklem, jakie chcemy polecić w Europie. Każda z nich oferuje całe pokłady wrażeń (mamy nadzieję, że tylko pozytywnych) oraz wspomnienia, które pozostaną na całe życie.

TRASA 1:
Alpy Nadmorskie, Francja (Wielka Droga Alpejska)

Początek:
Colle Delle Finestre, Włochy

Koniec:
Colmars, Francja

Odległość:
Ponad 742 km

Droga wśród Alp, przez miejscowości Klosters-Serneus i Davos oraz szwajcarski region Gryzonia
Malownicza droga pod błękitnym niebem wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na granicy francusko-włoskiej.

To świetny wybór dla miłośników jazdy motocyklowej w terenie, którzy chcą doświadczyć piękna francuskich Alp. Region Alpy Nadmorskie we francuskich Alpach to przecudne krajobrazy z różnorodnymi szlakami wytyczonymi poza asfaltem, ale tak naprawdę całą zabawę można rozpocząć w Colle Delle Finestre we Włoszech. Stamtąd trasa prowadzi na południe. Wiedzie starymi wojskowymi drogami, i dopiero po 300 kilometrach przekracza granicę z Francją. Po 475 km zobaczysz Monako. Następnie skręcisz na zachód do Francji i jadąc wśród spektakularnych widoków, zakończysz w prześlicznym alpejskim zakątku.

Autostrada wśród Alp - w pobliżu Garmisch-Partenkirchen

Trasa 2: Czarny Las, Niemcy (B500)

Początek:

Baden-Baden, Niemcy 

 

Koniec:

Garmisch-Partenkirchen, Niemcy

 

Przebiega przez:

Waldhut-Tiengen, Niemcy

 

Odległość:

233 km

Legendarny Czarny Las (Schwarzwald) to górzysty region z całą siecią terenowych szlaków. To świetna propozycja dla fanów dwóch kółek, którzy chcieliby z bliska poznać mniej zabiegane, kameralne Niemcy. Naszym zdaniem trasa B500 to idealny sposób na zwiedzenie tej okolicy. Szlak rozpoczyna się w Baden-Baden na północy, ale pocztówkowy krajobraz wiele razy zachęca do robienia przerw i postojów. Jadąc tamtejszymi drogami, koniecznie przestrzegaj ograniczeń prędkości. Staraj się też unikać weekendów i innych dni wolnych od pracy, ponieważ robi się wtedy naprawdę tłoczno. Do najważniejszych atrakcji należą liczne falujące wzgórza i wspaniałe lasy, a także miejscowości, np. słynny Heidelberg.

Widok z drona na niesamowitą i znaną na całym świecie Drogę Atlantycką w Norwegii.

Trasa 3: Serra da Estrela, Portugalia

Początek:

Covilhã, Portugalia  

 

Koniec:

Covilhã, Portugalia 

 

Odległość:

233 km, początek i koniec w tym samym miejscu.

W Portugalii trudno o ciekawszą wyprawę motocyklową niż przedstawiona tutaj, szczególnie jeśli chcemy zjechać w teren. Serra da Estrela to wymagająca, ale dająca mnóstwo frajdy górska trasa, prowadząca drogami zarówno gruntowymi, jak i utwardzonymi. Polecamy ją rozpocząć i zakończyć w mieście Covilhã, tak aby ominąć trudne górskie szczyty. Jeżeli po drodze zapragniesz naładować swoje wewnętrzne akumulatory, koniecznie skosztuj słynnego sera Serra da Estrela. Możesz także jeszcze wzmocnić ładunek przygód, latając na paralotni nad wioską Linhares da Beira.

TRASA 4:
Sierra Nevada, Hiszpania.

Początek:
Granada, Hiszpania.

Koniec:
Granada, Hiszpania.

Odległość:
322 km

Droga wśród Alp, przez miejscowości Klosters-Serneus i Davos oraz szwajcarski region Gryzonia
Malownicza droga pod błękitnym niebem wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na granicy francusko-włoskiej.
Oszałamiające widoki na przełęczy Maloja w porze jesieni. Kolorowa jesienna sceneria szwajcarskich Alp. Miejsca: przełęcz Maloya, region Engadyna, kanton Gryzonia, Szwajcaria, Europa

W Hiszpanii wycieczki motocyklowe często rozpoczynają się i kończą w spektakularnym paśmie górskim Sierra Nevada w południowym regionie Andaluzja. Trasy w tej okolicy są dość wymagające, z ciasnymi zakrętami, wąskimi przejazdami i wyboistym terenem. Ale warto to zrobić dla niesamowitych wrażeń, a także samego miasta Granady, które urzeka obfitością renesansowych pałaców i naturalnego piękna.

Autostrada wśród Alp - w pobliżu Garmisch-Partenkirchen

Trasa 5: Pireneje, Hiszpania

Początek:

Cherbourg, Francja

 

Koniec:

Barcelona, Hiszpania 

 

Odległość:

2521 km

To kolejna wspaniała motocyklowa wyprawa, która rozpoczyna się we Francji, a kończy w historycznej katalońskiej Barcelonie w Hiszpanii. Ta długa, fascynująca trasa prowadzi przez jedyną europejską pustynię — Bardenas Reales. Po pokonaniu pustyni przejedziesz przez region Rocha, by następnie wspiąć się na legendarne pasmo górskie Pireneje. Kiedy już napatrzysz się na przepiękną scenerię otaczające Cię z każdej strony, wylądujesz w Andorze. Stamtąd szlak prowadzi przez szczyt Pic Negre aż do mety w Barcelonie.

Widok z drona na niesamowitą i znaną na całym świecie Drogę Atlantycką w Norwegii.

Trasa 6: Trans Euro Trail (TET)

Początek:

Finlandia 

 

Koniec:

Hiszpania 

 

Odległość:

51 000 km

Najtrudniejsza, najdłuższa, ale najbardziej satysfakcjonująca motocyklowa przygoda. Trans Euro Trail to terenowy szlak prowadzący przez całą Europę. Idealna dla osób chcących z bliska obejrzeć najbardziej odległe i różnorodne europejskie krajobrazy. Większość trasy prowadzi nawierzchniami gruntowymi, tylko z niewielkim udziałem asfaltowych lecz na szczęście malowniczych odcinków — chociaż przydadzą się one również wtedy, gdy trudy wyprawy za bardzo dadzą się we znaki.

Odległość i stopień trudności pozostają w indywidualnej gestii każdego użytkownika. Pokonanie całej trasy za jednym razem może zająć nawet kilka miesięcy, dlatego wiele osób dzieli ją na mniejsze etapy rozłożone na klika lat. W zależności od tego, jaką część trasy pokonasz, poznasz kraje bałtyckie, Grecję, Włochy, Danię, Francję i wiele innych.

Wskazówki jak bezpiecznie jeździć motocyklem w terenie

Nie możemy puścić Cię w drogę bez garści porad w kwestii bezpieczeństwa. Warto o nich myśleć przy opracowywaniu planu podróży. Co prawda jazda w terenie jest uważana za bardziej niebezpieczną niż poruszanie się drogami publicznymi, to jednak jest tam mniejszy tłok i mniej pojazdów. Z całego serca zachęcamy do przeczytania poniższych wskazówek przed ruszeniem w trasę.

Podczas jazdy w terenie należy spodziewać się niespodziewanego — nierówne podłoże, ślepe zakręty i niesprzyjająca pogoda mogą mocno uprzykrzać życie. Miej to na uwadze i spakuj rzeczy, które mogą się przydać na takie okoliczności.

Zamknij

WYBIERZ ODPOWIEDNIE WYPOSAŻENIE OSOBISTE.

Jazda w terenie jest często pod pewnymi względami bardziej wymagająca niż jazda po szosie, dlatego bardzo ważny jest dobór wyposażenia zaprojektowanego specjalnie do użytku poza utwardzonymi nawierzchniami. Obejmuje to następujące elementy:

Kask do jazdy w terenie – specjalnie zaprojektowany, z wystającą częścią podbródkową, szybką chroniącą przed kamykami i wydajniejszą wentylacją; od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo podczas terenowych wypraw.

Gogle – chronią oczy, a piankowa wyściółka zapewnia komfort noszenia.

Rękawice i osłony dłoni – potrzebujesz kombinacji jak najlepszego czucia i ochrony przed otarciami.

Buty – stopy to część ciała znajdująca się najbliżej ziemi, więc siłą rzeczy są najbardziej narażone na różne niebezpieczeństwa. Unikaj sznurowadeł, raczej wybieraj sprzączki i paski.

Letnia kurtka motocyklowa – lekka, z oddychającego materiału, na cieplejszą pogodę, tak aby zapewniała wygodę bez uszczerbku dla bezpieczeństwa.

Zimowa kurtka motocyklowa – odporna na wiatr i opady, do chłodniejszej/deszczowej pogody, dająca skuteczną ochronę przed jesiennymi i zimowymi warunkami.

Nakładki na łokcie i kolana – niezbędne do ochrony stawów i całej siatki delikatnych nerwów istniejących w tych strefach.

WYBIERZ ODPOWIEDNIE AKCESORIA DO SWOJEGO MOTOCYKLA

Dolna osłona – chroniąca silnik przed kamieniami i odłamkami, które mogłyby go uszkodzić.

Osłona silnika – kolejna warstwa ochrony silnika przed różnymi uderzeniami w trakcie jazdy.

Kufry boczne – nadające się do turystyki wyprawowej, czyli mające dużą pojemność i wytrzymałe ścianki.

Podnóżki rajdowe – mające o 50% większą powierzchnię niż podnóżki standardowe; poprawiają stabilność i kontrolę nad maszyną podczas jazdy w terenie.

NIE SZARŻUJ

Jazda w terenie bywa trudna, dlatego trzeba znać i szanować granice własnych możliwości. Nie próbuj jeździć trasami, które są zbyt trudne na Twój poziom umiejętności. Lepiej uniknąć ryzyka kontuzji czy urazu i wrócić na daną trasę, gdy się podszkolisz i nabierzesz doświadczenia. Zaczynaj spokojnie, i dużo ćwicz. Jeżeli istnieje utarty szlak, trzymaj się go, a dla bezpieczeństwa jeździj w towarzystwie drugiej osoby.

ZWRACAJ UWAGĘ NA OTOCZENIE

Podczas jazdy w terenie trzeba cały czas obserwować sytuację dookoła. Zwracaj uwagę na teren, innych motocyklistów i zwierzęta. Jadąc przez Europę, bardzo łatwo się zapomnieć i zamiast patrzeć na drogę, podziwiać fantastyczne widoki rozciągające się dookoła, ale niestety bardzo łatwo wtedy o wypadek. Zrób wcześniej rozeznanie w kwestii znanych zagrożeń czyhających na danym odcinku oraz cały czas zachowuj orientację przestrzenną, tak aby się nie zgubić.

Droga prowadząca przez szwajcarskie Alpy w gminie Andermatt

Przed każdym wyjazdem sprawdź motocykl

Przed wyruszeniem na wyprawę terenową koniecznie trzeba sprawdzić motocykl pod kątem ewentualnych usterek i problemów. Oto co należy bezwzględnie skontrolować:
- Opony – sprawdź ciśnienie, poszukaj wybrzuszeń i zobacz, ile pozostało bieżnika.
- Koła – zakręć kołami i sprawdź, czy się nie chybotają, a obręcze nie są powybijane.
- Hamulce – sprawdź tarcze hamulcowe, czy nie są starte lub powykrzywiane, oraz stan klocków.
- Elementy sterujące – sprawdź, czy kierownica prawidłowo się obraca, oraz skontroluj poziom oleju hydraulicznego.
- Przewody elektryczne – upewnij się, że są dobrze nasmarowane.
- Akcesoria bagażowe – spakuj wszystkie potrzebne rzeczy tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca; nie zabieraj niepotrzebnych przedmiotów, które tylko dodatkowo obciążą motocykl.

Droga prowadząca przez szwajcarskie Alpy w gminie Andermatt

Bezpieczeństwo osobiste

Podczas wyjazdu w teren zawsze dobrze zabrać ze sobą apteczkę. Jest to szczególnie ważne przy wyprawach w odległe, niezamieszkałe regiony. A jeśli wybierasz się na długą motocyklową wycieczkę po Europie, najlepiej zabrać jak najwięcej leków na różne potencjalne dolegliwości.


Żołądek - dobrze jest zabrać leki na zgagę, biegunkę i zaparcia.
Infekcje - kremy, aerozole do nosa i tabletki, które pomogą walczyć z wirusami.
Nagłe wypadki - termometr, bandaże, nożyczki, krem antyseptyczny, strzykawki i agrafki.
Środki przeciwbólowe - leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol i ibuprofen.

Droga prowadząca przez szwajcarskie Alpy w gminie Andermatt

Poinformuj kogoś, że wyjeżdżasz

Zanim wyruszysz w drogę, poinformuj kogoś, dokąd się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić. Podczas długiej wyprawy motocyklowej warto regularne informować bliskich. Nie będą się niepokoić, zapewne z ciekawością posłuchają o Twoich kolejnych przygodach i odwiedzonych miejscach, a w razie potrzeby zawiadomią odpowiednie służby o Twoich problemach.

Droga prowadząca przez szwajcarskie Alpy w gminie Andermatt

Przeczytaj więcej o niektórych centrach szkolenia jazdy na motocyklu w Europie

Centra szkolenia jazdy na motocyklu (Adventure Centre) stanowią świetną okazję do zapoznania się z możliwościami swojego jednośladu w różnym terenie. Jeżeli przed wyprawą zechcesz sprawdzić swoje umiejętności, a być może nawet przejść jakieś szkolenie, w całej Europie istnieją centra akredytowane przez Hondę. Oto ich lokalizacje:

Wielka Brytania – Dave Thorpe Adventure Centre, z siedzibą w Somerset.
Francja Honda Off-Road Center David Fretigné, z siedzibą w Savignac.
Włochy – True Adventure Off-road academy, z siedzibą w San Giorgio Piacentino.

GAMA MODELI ADVENTURE

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA